„Olejowanie” włosów.
„Olejowanie” włosów.
Olejowanie włosów szturmem zdobyło zarówno zwolenniczki jak i przeciwniczki tej pielęgnacji włosów. Jak jest naprawdę, czy warto zastosować ten rodzaj zabiegów na włosy?
Zacznijmy od początku – jak zbudowany jest włos? Włos jest to wytwór naskórka. Podstawowy składnik włosów to keratyna. W pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje włosom kolor. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach jest barwnika rozproszonego, tym włosy są jaśniejszy. Posiadamy około 100-150 tysięcy włosów na głowie. Kolor włosów zależy również od czynników dziedzicznych, naszej rasy oraz klimatu.
Wyróżniamy następujące rodzaje włosów:
- Proste – w przekroju poprzecznym są okrągłe
- Faliste – w przekroju poprzecznym są lekko spłaszczone (w kształcie elipsy)
- Kręcone – w przekroju poprzecznym są bardziej spłaszczone niż włosy falowane
- Kędzierzawe – w przekroju poprzecznym są w kształcie nerki
- Fil-fil (najmocniejszy skręt, włosy rosną w kępkach) – w przekroju poprzecznym są w kształcie rogalika
Faza wzrostu włosa:
- Anagen – trwa kilka lat, w tym czasie następuje wzrost nowego włosa.
- Katagen – okres trwający od 2 do 3 tygodni, w czasie, którego włos obumiera.
- Telogen – trwa kilka miesięcy, podczas niego martwy włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący; zrogowaciała opuszka, wznosząc się w kierunku powierzchni naskórka, pozostawia za sobą w mieszku włosowym pasmo komórek, które łączy ją z zanikającą brodawką.
Włosy podczas całego cyklu wzrostu niestety się uszkadzają. Uszkodzenia można podzielić na dwie kategorie- uszkodzenia powierzchniowe wywołane przez uszkodzenia mechaniczne i termiczne oraz uszkodzenia w całej objętości włosów wywołane przez uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe. Poprzez odpowiednią pielęgnację możemy ograniczyć negatywny wpływ czynników uszkadzających włosy.
Odpowiednia pielęgnacja włosów powinna składać się z 4 etapów.
- I Etap – peeling skóry głowy
- II Etap – mycie skóry głowy i włosów
- III Etap – kondycjonowanie włosów
- IV Etap – regeneracja włosów
Olejowanie włosów zalicza się zarówno do kondycjonowania jak i regeneracji. Olejowanie włosów swoje początki ma w ajurwedzie. Najpopularniejszymi olejami do wykonywania rytuału olejowania są: olej kokosowy, rycynowy, arganowy, jojoba i oliwa z oliwek.
Olejować włosy możemy na 2 sposoby na mokro oraz na sucho.
Olejowanie na mokro, na całej długości mokrych włosów nakładamy niewielką ilość wybranego oleju. Owijamy włosy ręcznikiem lub folią i pozostawiamy na minimum 30 minut. Można zostawić na kilka godzin, czasami nawet na całą noc.
Olejowanie na sucho, na całej długości włosów nakładamy kilka kropli wybranego oleju. Owijamy głowę folią lub ręcznikiem. Pozostawiamy jak w przypadku olejowania na mokro minimum na 30 minut. Możemy zostawić również na całą noc, jeśli mamy taką potrzebę.
Możemy spotkać się jeszcze z innymi mniej popularnymi metodami olejowania włosów:
- Podczas kąpieli wodnej, do ciepłej wody dodajemy kilka kropli oleju i moczymy włosy przez około 15 minut.
- Na odżywkę, na włosy z odżywką do włosów aplikujemy kilka kropel oleju od nasady w dół. Może być też maska do włosów, jednak nie powinna zawierać ona silikonów w składzie. Metoda ta może sprawdzić się również ze względu na fakt, że w odżywkach zwykle mamy też inne dodatkowe składniki, które pomagają naszym włosom.
- Serum olejowe, serum powstaje ze zmieszania oleju oraz wody (zamiast niej można wziąć hydrolat lub sok aloesowy) i dowolnej odżywki/maski. Proporcje to mniej więcej, 1: 1: 1 ale możemy je dowolnie modyfikować. Mieszamy olej wodę i maskę, i taką mieszaninę nakładamy na włosy na minimum 2 h. Później zmywamy jak zawsze.
W literaturze naukowej znajdziemy dowody na wnikanie niektórych olejów do wewnątrz włosa np. oleju kokosowego.
Jak zmyć olej z włosów, aby były one domyte? Olej najlepiej zmywa się po zemulgowaniu. Jak zemulgować olej? Włosy naolejowane:
- Dokładnie należy wypłukać ciepłą wodą.
- Następnie na wilgotne włosy nakładamy odżywkę i pozostawiamy ją na włosach pod folią na około 5-10 minut.
- Po upływnie około 10 minut zmywamy odżywkę obfitą ilością letniej wody.
- Tak umyte włosy po olejowaniu powinny być już czyste i domyte. Jednak, jeśli nie mamy pewności możemy umyć włosy szamponem, który stosujemy, na co dzień. Nałożyć odżywkę i spłukać wodą.