Witaminy w kosmetykach.
Witaminy w kosmetykach.
Witaminy są niezwykle cennymi związkami potrzebnymi w kosmetykach. Czym są, zatem witaminy? Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne do procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, nie są jednak wytwarzane przez nasz organizm i nie stanowią materiału budulcowego, ani źródła energii. Prowitaminy to substancje, które organizm sam przekształca w witaminy. Quasi-witaminy to substancje, które są syntetyzowane przez organizm i nie są one niezbędne do procesów biochemicznych.
Witaminy to składniki, które przynoszą korzyści ludzkiemu organizmowi oraz samej skórze np. rozjaśnianie przebarwień, stymulacja syntezy kolagenu, wyrównują powierzchnię skóry, a przede wszystkim mają działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
Jakie witaminy znajdują się w kosmetykach?
- Witamina A i jej pochodne
- Witamina E i jej pochodne
- Witamina C i jej pochodne
- Witaminy z grupy B: witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, B15
- Witamina D
- Witamina F – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i ich estry
Witamina A, jedna z najbardziej popularnych witamin w kosmetykach. Podstawowa zaleta stosowania witaminy A i jej pochodnych jest ich zdolność do normalizacji rogowacenia skóry przez regulację wzrostu komórek skóry. Skóra staje się mniej szorstka, wygładzona, drobne linijne zmarszczki ulegają spłyceniu. Witamina A stosowana jest w kosmetykach do cery suchej, regenerujących i ochronnych, w leczeniu zaburzeń dermatologicznych. Pochodnymi witaminy A, które wykorzystuje się często w kosmetyce są retinol, estry witaminy A (palmitynian retinylu, octan retinylu ), aldehyd witaminy A (retinal) i tretinoina. Tretinoina jest najbardziej aktywną formą witaminy A, stąd też można ją nabyć tylko na receptę,
Retinol działa przeciwinfekcyjnie i jest czynnikiem wzrostowym dla nowych komórek skóry. Ma wpływ na regenerację skóry oraz proces rogowacenia naskórka. Stosowany miejscowo zwiększa nawet o 30% podziały mitotyczne komórek nabłonkowych. Wpływa na równowagę wodno-tłuszczową skóry. Stosowanie retinolu przez dłuższy czas poprawia elastyczność skóry, działa odżywczo, zmniejsza przebarwienia, plamy słoneczne i piegi. W kosmetykach najczęściej stosowany jest octan i palmitynian retinolu, które są znacznie trwalsze od samego retinolu. Forma podania tej witaminy nie wpływa na jej działanie. Często występuje w kosmetykach z witaminą E, która wykazuje działanie antyutleniające witaminy A.
Witamina E jest nazywana witaminą młodości. W sposób widoczny poprawia napięcie postarzałej skóry, co zostało udowodnione w badaniach klinicznych. Udokumentowano znaczący spadek marszczenia się skóry. Może być to również związane z bardzo dobrymi właściwościami nawilżającymi tej witaminy. Tokoferol jest najczęściej stosowaną formą aktywną witaminy E.
Witamina C jest również często stosowaną witaminą w kosmetykach. Ma ona wpływ na prawidłowy rozkład barwnika w skórze, uczestniczy w syntezie kolagenu, co pozwala jej nadawać skórze elastyczność, sprężystość i gładkość. Ma silne działanie redukujące wolne rodniki, co chroni keratynocyty przed szkodliwym działaniem promieniowania, UVA, a także przyśpiesza gojenie oparzeń.
Pochodną witaminy C stosowaną w kosmetykach jest askorbylofosforan magnezu (MAP), który cechuje dobra zdolność penetracji skóry. Witamina C jest również używana w nośnikach takich jak liposomy czy mikrokapsułki. Stosowana jest głównie w kremach i maseczkach do usuwania płytkich zmarszczek, stymulujących syntezę kolagenu oraz chroniących przed promieniowaniem UV. W mieszaninie z witaminą E stanowi antyutleniacz tej witaminy.
Witaminy z Grupy B :
Witamina B1 ,(tiamina, aneuryna). W kosmetykach stosowana jest w postaci witaminowego Kompleksu lub ekstraktów z kiełków zbóż. Występuje w maseczkach, kremach, tonikach oraz preparatach do pielęgnacji włosów.
Witamina B2 (ryboflawina, laktoflawina) bierze udział w procesach utleniania i redukcji, wraz z witaminą A umożliwia prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych oraz nabłonka skóry. Stosowana jest w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, włosów oraz jamy ustnej.
Witamina B3 zwana inaczej witaminą PP (niacyna, amid kwasy nikotynowego) uczestniczy w procesach utrzymujących odpowiedni stan skóry, w reakcjach utleniania i redukcji, przemianie węglowodanów, oddychaniu tkankowym, gospodarce wodnej, funkcjonowaniu błon śluzowych, przepływie krwi w naczyniach krwionośnych, usuwa toksyczne substancje z organizmu. Stosowana jest głównie w preparatach do pielęgnacji skóry ze skłonnością do dermatoz oraz przeciwko wypadaniu włosów.
Witamina B5 (kwas D-pantotenowy) potrzebna jest do wzrostu włosów, utrzymuje skórę jędrną i elastyczną, aktywuje podziały komórek naskórka, co wpływa dobrze na gojenie ran oraz przeciwdziała stanom zapalnym, działa przeciwrumieniowo, uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych. Ta witamina bardzo często używana jest do kosmetyków łagodzących podrażnienia skóry i paznokci, a także w preparatach na porost włosów. W połączeniu z witaminą C ma działanie ograniczające powstawanie plam starczych na skórze. Najczęściej jednak w kosmetykach stosowana jest prowitamina witaminy B5, którą stanowi trwalszy D-pantenol, który dobrze wnika w skórę, paznokcie i włosy. Stosowany jest w kosmetykach jako substancja zwiększająca wzrost i grubość włosa, zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów oraz nadaje im połysk, jego dobre powinowactwo do keratyny uelastycznia i nawilża płytkę paznokciową. Stosowany jest szeroko w kosmetykach do pielęgnacji skóry, szczególnie zniszczonej, suchej i po oparzeniach słonecznych.
Witamina B7, (biotyna, koenzym R) wpływa na skład keratyny, ma działanie antyłojotokowe, wpływa, na jakość suchej i łuszczącej się skóry, poprawia kontury skóry, zmniejsza zmarszczki, likwiduje worki pod oczami, nawilża, zamyka pory oraz rozjaśnia przebarwienia. Ma działanie kondycjonujące włosy – zwiększa ich grubość, elastyczność i połysk, zapobiega ich wypadaniu oraz odbarwianiu. W preparatach do pielęgnacji paznokci powoduje zwiększenie ich twardości i odporności na złamanie.
Witamina B9, (kwas foliowy, folacyna, witamina Bc, Witamina M) wpływa na przedłużenie żywotności komórek skóry, ułatwia utrzymanie jej zdrowego wyglądu, opóźnia depigmentację włosów. Stosowana jest w kremach i maseczkach poprawiających elastyczność skóry, w preparatach przeciw zmarszczkom.
Witamina B12 ,(kobalamina) działa antystresowo, wspomaga syntezę DNA, dlatego potrzebna jest każdej komórce. Bierze także udział w przemianie kwasu foliowego do tetrahydrofolianu, który jest biologicznie aktywną formą witaminy B9.
Witamina B15 (kwas, panganowy) jest bardzo przydatna w zanieczyszczonym środowisku, ponieważ przedłuża życie komórek.
Witamina D zwiększa napięcie naskórka, przyśpiesza regenerację ran. Jest rzadko stosowana w kosmetykach ze względu na możliwość wystąpienia hiperwitaminozy. Jednak stosuje się ją w kremach wyszczuplających, preparatach zapobiegających łysieniu oraz parodontozie i łojotokowi, w preparatach do łamliwych paznokci.
Witamina F (NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) to mieszanina różnych kwasów: linolowego, α- i γ-linolenowego oraz arachidowego. Stanowi ona element lipidów komórkowych. W kosmetykach stosowana jest w formie czystej lub jako estry. Jest składnikiem głównie kremów odżywczych i regenerujących, preparatów do włosów, a każde preparatów regulujących czynności gruczołów skóry.
Poprzez przeprowadzone badania naukowe, obecnie wiemy już, że stosowanie witamin tylko z kosmetyków jest niewystarczające. Bardzo istotnym elementem jest również pozyskiwanie witamin ze zbilansowanej diety.