Jak odróżnić podrażnienie skóry od alergii?
Jak odróżnić podrażnienie skóry od alergii?
Obecnie bardzo często spotykamy się z różnymi dolegliwościami skórnymi. Podrażnienie mogą wywołać otaczające nas na co dzień produkty np. kosmetyki, których używamy, detergenty stosowane do sprzątania, oraz substancje, z którymi spotykamy się na co dzień. Dodatkowo występowanie podrażnienia może zależeć od wielu czynników, z których najczęściej wymienia się: stężenie związku, który wywołał podrażnienie, czas stosowania, jak i właściwości chemiczne. Należy pamiętać również, że podrażnienie skóry można zaobserwować zarówno po pierwszej aplikacji produktu, jak i po dłuższym stosowaniu .
Środki chemii gospodarczej pomagają w utrzymaniu czystości domu oraz otoczenia. Niestety bazowym składnikiem detergentów są środki powierzchniowo czynne, w przemyśle kosmetycznym często określane skrótem SPC. Mimo, że pomagają utrzymać czystość, bardzo często uszkadzają naskórek. Przez co są w stanie zaburzyć funkcje ochronne tej części skóry, a w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia przepuszczalności naskórka dla innych substancji, które mogą działać drażniąco.
Najbardziej popularnym podrażnieniem skórnym jest wyprysk kontaktowy z podrażnienia, jest umiejscowiony tam gdzie został zaaplikowany kosmetyk. Zazwyczaj nie ulega przeniesieniu w inne miejsca. Intensywność pojawienia się wyprysku zależy od stężenia zaaplikowanej substancji wywołującej podrażnienie.
Kolejnym typem podrażnienia skóry jest swoista reakcja alergiczna. Występuje ona u osób, które mają predyspozycje genetyczne do występowania reakcji alergicznych. W tym przypadku może dojść do rozsiania i przeniesienia zmian w inne miejsca. Intensywność pojawienia się wyprysku nie zależy od stężenia zaaplikowanej substancji.
Objawy alergii są przykre i bardzo uciążliwe. Na skórze pojawia się wysypka, pokrzywka, świąd. Często alergii towarzyszy również szorstkość i łuszczenie się skóry, a następnie stwardnienia i bolesne pęknięcia. Jeśli mamy problemy z alergią skórną bardzo istotnym elementem pielęgnacji i zapobiegania jest odpowiednia profilaktyka, czyli używanie odpowiednich kosmetyków, detergentów oraz proszków do prania.
Najczęściej występującą alergią skórną jest pokrzywka. Niestety, czasem trudno stwierdzić, co tak naprawdę ją wywołuje. Jeśli występuje miejscowo, to prawdopodobnie została wywołana przez bezpośredni kontakt alergenu z danym obszarem skóry. Jeśli rozprzestrzenia się na całe ciało, to znaczy, że czynnik wyzwalający lub alergen przedostał się w jakiś sposób do krwiobiegu.
Wysypkę alergiczną może wywołać wiele czynników. Bardzo często są to pyłki roślin. Niekiedy wystarczy, dotknięcie zwierzaka. Najczęstszą jednak przyczyną uczuleń są kosmetyki i związki chemiczne zawarte w detergentach. Reakcję mogą wyzwolić kosmetyki do makijażu, perfumy, farby do włosów, mydła, szampony. Czasami wystarczy kontakt z człowiekiem stosującym np. perfumy, żeby nastąpiła reakcja alergiczna. Ze związków chemicznych najbardziej uczulający jest formaldehyd. Reakcję alergiczną mogą wywołać nawet metale. Najczęściej uczulają nikiel, rtęć, chrom i brom. Również niektóre leki wywołują reakcje alergiczne – aspiryna i antybiotyki przyczyniają się do powstawania wysypki skórnej. Wyprysk skórny może pojawiać się i znikać nawet po długim czasie po odstawieniu leku.
O podrażnieniu mówimy w momencie, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami w funkcjonowaniu i morfologii komórek skóry. Bardzo często w ocenie wizualnej mylone jest podrażnienie skóry z alergią.
Podrażnienie występuje dużo częściej (ok.70-80%) niż alergia (20-30%). Podrażnienie pojawia się szybko, jest proporcjonalne do stężenia substancji podrażniającej, daje uczucie pieczenia, poparzenia, powierzchnia jest lśniąca. Alergia pojawia się zazwyczaj po jakimś czasie, objawy są nieproporcjonalne do stężenia substancji alergizującej, występuje świąd, na skórze pojawia się wyprysk. Bardzo ważne jest, aby obserwować skórę i jej reakcje, a wszystkie niepokojące objawy zgłaszać bezpośrednio do lekarza i nie próbować leczyć tego na własną rękę.