Keratyna i kolagen, czyli podstawowe białka budulcowe naszych włosów i skóry. Jakie mają zastosowanie w kosmetykach?
Keratyna i kolagen, czyli podstawowe białka budulcowe naszych włosów i skóry.
Jakie mają zastosowanie w kosmetykach?
Białka to podstawowy budulec naszego organizmu. Budują mięśnie, krew, włosy, skórę, chrząstki. Współtworzą wszystkie organelle komórkowe w naszym organizmie.
Kolagen
Nazwa kolagen pochodzi z języka greckiego Kolla oznacza klej gennan oznacza produkować. Długość białka kolagenowego wynosi około 300 nm przy stosunkowo małej średnicy około 1, 5 nm. Proporcje te mają wpływ na niezwykle dużą sztywność włókien kolagenowych, które są główną podporą skóry. To decyduje o sprężystości i giętkości. Kolagen występuje w rozmaitych formach, które różnią się budową, składem chemicznym, właściwościami oraz stopniem usieciowania. Większość z nich jest rozpuszczalne w wodzie i nie wchłania się w skórę. W kosmetyce stosowany jest w postaci hydrolizatów. Niestety nasza skóra przestaje sama wytwarzać kolagen między 20, a 25 rokiem życia. Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej np. do wypełniania ust, oraz likwidowania zmarszczek. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Niedobór białek kolagenowych powoduje także osłabienie i łamliwość włosów, u wielu osób może objawiać się ich wypadaniem.
Skóra, która się starzeje charakteryzuje się zmarszczkami, wiotkością i brakiem jędrności. Systematyczne stosowanie kremów z kolagenem pomaga zregenerować się naszej skórze, przywracając jej nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Poprawia się koloryt skóry, dzięki czemu nie wygląda ona na zmęczoną i szarą. Kremy z kolagenem bardzo dobrze sprawdzają się przy skórach problematycznych trądzikowych czy alergicznych. Kolagen najlepiej w czystej postaci zaleca się do stosowania dla osób po zabiegach chirurgicznych na świeże blizny, aby przyspieszyć procesy gojenia się skóry oraz spłycić bliznę. Dzięki swoim właściwościom jest stosowany na każdym etapie gojenia się ran. Dlatego często jest stosowany u osób z oparzeniami skóry i po przeszczepach. Kosmetyki do pielęgnacji włosów z kolagenem zapewnią im regenerację, zapobiegną łamaniu i przywrócą blask. Podobnie kolagen zadziała na paznokcie, utwardzi ich płytkę i uodporni na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie dodając połysku
Keratyna
Keratyny są białkami hydrofobowymi, o wysokiej odporności na czynniki fizyczne i chemiczne, a także na działanie typowych enzymów proteolitycznych. Białka keratynowe cechują się wysoką zawartością aminokwasów siarkowych: cysteina (17%) metionina (0,5%). Keratyna również jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Zbudowane są z niej nasza skóra, włosy i paznokcie. Jej niedobór powoduje uszkodzenia naskórka, łamanie się włosów i paznokci. Keratyna jest głównym budulcem łodygi włosa. Włókna keratyny są połączone ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, dzięki czemu włosy są bardziej elastyczne i sprężyste. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa, gdzie jest odpowiedzialna za połysk i blask włosów. Dzięki keratynie nasze paznokcie są odpowiednio twarde i odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Keratyna w kosmetykach występuje pod postacią keratyny hydrolizowanej. Hydrolizat keratyny to rozpuszczalne w wodzie białka, pozyskiwane w procesie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej, hydrolizat zawiera aminokwasy podobne do tych znajdujących się w ludzkich włosach czy paznokciach. Pośród wszystkich aminokwasów najwięcej jest aminokwasów siarkowych, czyli cystyny i metioniny. Dzięki temu keratyna hydrolizowana z łatwością wiąże się z naturalnymi białkami włosów, głęboko wnika w strukturę kosmyków i odbudowuje miejsca uszkodzone w wyniku codziennego czesania czy działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Keratyna zawarta w kosmetykach do włosów:
- sprawia, że nasze włosy są: błyszczące i wzmocnione,
- nawilża włosy, dzięki czemu są miękkie,
- chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Kremy do pielęgnacji dłoni i paznokci regenerują skórę i paznokcie. Takie kremy doskonale nawilżają skórę. Utwardzają płytkę paznokcia.