Kosmetyczne dylematy macierzyństwa.
Kosmetyczne dylematy macierzyństwa.
Ciąża to szczególny czas w okresie każdej kobiety. W ciele zachodzi wiele zmian o charakterze czysto fizjologicznym, mających na celu przygotowanie organizmu do roli, jaką ma odegrać w wydaniu na świat nowego życia. Ciało musi się przystosować do nowej sytuacji. W tym okresie następuje szereg wyzwań i problemów natury medyczno-estetycznej. Jednak na wszystko jest w życiu rozwiązanie i właśnie tutaj z pomocą przyjdzie nam kosmetologia i kosmetolodzy.
Oprócz problemów z hormonami w ciele kobiety zostaje dość mocno obciążony kręgosłup i nogi dźwigają coraz większy ciężar. Brzuch praktycznie z dnia na dzień staje się coraz większy. Zmienia się również wygląd bioder i piersi- stają się one bardziej okrągłe.
Zachodzące zmiany w ciele i zachowaniu kobiety są uzależnione od hormonów. Ich aktywność jest zwiększona lub obniżona. Hormony odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży to: estrogeny, progesteron, prolaktyna, gonadotropina kosmówkowa, oksytocyna, hormon luteinizujący, androgeny. Bardzo często mówi się, że kobieta w ciąży pięknieje, jest to prawda, a to wszystko dzięki estrogenom. Skóra w okresie ciąży staje się delikatna, zawiera większą ilość wody w swojej strukturze. Mniej się również przetłuszcza, jednak gdy ilość łoju jest zbyt mała, zmniejsza się warstwa lipidowa naskórka, skóra staje się przesuszona oraz nadmiernie wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca.
Dość popularną zmianą hormonalną w okresie ciąży jest ostuda nazywana również melasmą lub chloasmą. Jest to przebarwienie skórne najczęściej pojawia się na skórze twarzy, przybierając postać brązowych plam umiejscowionych z reguły w jej centralnej części – policzki, czoło, okolice ust. Przebarwienia na twarzy pojawiają się symetrycznie, przez co u niektórych kobiet występuje tzw. maska ciążowa. Przeważnie nie przysparza kłopotów, gdyż samoistnie znika po urodzeniu dziecka.
Przez estrogeny w organizmie również włosy rosną nam szybciej, są gęstsze i wyglądają na zdrowsze. Jest za to odpowiedzialna „burza estrogenowa”. Natomiast w okresie poporodowym, kiedy poziom hormonów wraca do typowych wartości, należy się liczyć z możliwością wypadania włosów i utratą ich kondycji.
Kobiety w tym okresie mają również dość poważny problem z rozstępami na ciele. Rozstępy pojawiają się u około 90 % kobiet. Najczęściej właśnie tego defektu obawiają się kobiety będące w ciąży. Rozstępy spowodowane są kruchością i pękaniem włókien kolagenowych, które nie wytrzymują zwiększonej siły rozciągania skóry. Dotyczy to głównie bioder, pośladków, podbrzusza, piersi i ud. Bezpośrednią ich przyczyną jest dysfunkcja fibroblastów skóry, spowodowana wahaniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu ciąży. Nie można też pominąć roli czynników genetycznych, ponieważ w wielu wypadkach tendencja do powstawania rozstępów jest cechą dziedziczną.
Bardzo ważne w ciąży jest noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza dla kobiet w ciąży, gdyż od 6. tygodnia ciąży zaczynają kobietom dokuczać piersi, ponieważ wzrasta ich unaczynienie. Piersi stają się obrzmiałe i napięte. Istotnym elementem jest higiena osobista i czystość całego ciała.
Należy zmienić nawyki pielęgnacyjne, używać delikatnych, niewysuszających skóry i hipoalergicznych środków myjących z naturalnymi składnikami bezpiecznymi dla ciężarnych. Warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania zakupów. Warto pamiętać o dobrym nawilżeniu skóry wewnątrz i na zewnątrz. Warto zadbać o skórę naszego całego ciała. Warto stosować kosmetyki ze składnikami ujędrniającymi ciało i zapobiegającymi rozstępom – profilaktycznie, zanim pojawi się problem. Służą do tego preparaty poprawiające stan tkanki łącznej, stymulujące syntezę kolagenu i elastyny, działające nawilżająco, które należy aplikować w newralgiczne miejsca. Wybierajmy kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Są one specjalnie przebadane i są bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla maluszka w brzuszku. Nie będą uczulać ani podrażniać skóry kobiety. Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży nie mogą zawierać składników potencjalnie teratogennych, czyli wywołujących wady wrodzone u płodu. Zakaz dotyczy także związków podrażniających skórę lub alergennych, które mają zdolność przenikania przez skórę do krwiobiegu matki i dalej przez łożysko do organizmu dziecka. Przy wklepywaniu kosmetyków można wykonywać bardzo delikatny masaż okolic podatnych na rozstępy, żeby pobudzić w nich krążenie krwi. Pamiętajmy jednak o tym, aby omijać brzuch, żeby nie wywołać czynności skurczowej. W ostatnich dniach ciąży nie wolno zbyt intensywnie masować piersi, zwłaszcza brodawek, gdyż może to nasilić wydzielanie oksytocyny i przyspieszyć rozwiązanie.