Problem nadmiernego wypadania włosów u kobiet – jak sobie z nim radzić?
Problem nadmiernego wypadania włosów u kobiet – jak sobie z nim radzić?
Która z kobiet nie marzy o grubych, długich i lśniących włosach? Niestety nie każdej kobiecie jest dane doświadczenie tego. Na przeszkodzie może stanąć bardzo nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest nadmierne wypadanie włosów. Nie należy bagatelizować tego problemu. Jeśli coś nas zaniepokoi powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Ponieważ przyczyn wypadania włosów może być wiele zaczynając od zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków i to jest ich skutek uboczny, skończywszy na złej pielęgnacji włosów. Włosy u kobiet wypadają również po ciąży oraz w okresie menopauzy. Przerzedzenia włosów po porodzie występują najczęściej między 11- 16 tygodniem. Włosy odrastają samoistnie w ciągu 6 miesięcy. Niestety przy niektórych chorobach również mogą wypadać kobietom nadmiernie włosy. Są to choroby ogólnoustrojowe np. toczeń rumieniowaty, choroby skóry głowy takie jak grzybica. Włosy mogą również wypadać przez czynniki toksyczne np. podczas zatrucia metalami ciężkimi takimi jak rtęć czy arsen. Również z wiekiem możemy zauważyć wzmożone wypadanie włosów. Czasami jest również tak, że włosy obciążone zabiegami fryzjerskimi również wypadają.
Jak poradzić sobie z problemem nadmiernego wypadania włosów?
Jak zostało wspomniane wcześniej należy udać się do lekarza. Lekarz powinien nas skierować na podstawowe badania w tym badania morfologii krwi. Konieczne jest skontrolowanie hormonów- przede wszystkim tarczycy, estrogenów, testosteronu, androgenów i prolaktyny. Podczas badań z krwi należy skontrolować poziom pierwiastków takich jak żelazo, potas, chrom i magnez, ponieważ nawet delikatna anemia powoduje nagłe wypadanie włosów. W przypadkach zaburzeń hormonalnych czy pierwiastkowych, konieczne jest szybkie działanie farmakologiczne. Pamiętajmy jednak, że ważne jest działanie dwutorowe: wewnętrzne- odpowiednio zbilansowana dieta, uzupełnienie niedoboru pierwiastków w organizmie oraz działanie zewnętrzne, czyli odpowiednia pielęgnacja i stosowanie bezpiecznych kosmetyków do włosów i skóry głowy. Co warto, aby znalazło się w takich kosmetykach?
Aloes – nawilży zarówno włosy jak i skórę głowy.
Olejek jojoba, masło karite, gliceryna – natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów.
Kolagen i olej z awokado – przyspieszają regenerację włosów i nadają im połysk.
Ceramidy – chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.
Bardzo dobrze sprawdzają się też wcierki do włosów oraz serum do włosów. Są to kosmetyki do włosów specjalnego użycia. Mają bardzo bogaty skład, dlatego stosuje się je 2-3 razy w tygodniu przez określony czas na włosach oraz skórze głowy. Należy również trzymać się zaleceń producenta lub lekarza, który zleca nam taką kurację, ponieważ wówczas mamy pewność, że kosmetyk zadziała najlepiej.
Bardzo popularnym zabiegiem jest również frakcyjne mikronakłuwanie. Zabieg jest bezpieczny, bo głębokość iniekcji można regulować. Po takim zabiegu organizm sam zaczyna się regenerować, naskórek się odmładza. Jednocześnie następuje widoczna regeneracja struktury włosa, hamuje się proces wypadania i bardzo często włosy odrastają. Zabieg trwa jedyne 30 minut. Po znieczuleniu i dezynfekcji stosuje się mikronakłuwanie, zazwyczaj połączone ze specjalnymi preparatami. Jest to całkowicie bezbolesne, ale w trakcie zabiegu i tuż po nim widać zaczerwienienie skóry, a u niektórych osób także punktowe krwawienie i jest to zupełnie normalna reakcja. Nie występują jednak siniaki ani krwiaki, a reakcje skórne szybko znikają. Zazwyczaj leczenie wypadania włosów wymaga przeprowadzenia 8 zabiegów w odstępach 7 dni między jednym a drugim zabiegiem. Po zabiegu zostaje nam udzielona instrukcja jak mamy postępować po zabiegu i jaką profilaktykę stosować.
Innym popularnym zabiegiem, który rozwiązuje problem wypadania włosów jest karboksyterapia. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla pod skórę głowy. Zabieg ten ma za zadanie usprawnić proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co wpływa na znaczną poprawę ukrwienia skóry. Rozbudowana sieć nowych naczynek dostarcza większej ilości tlenu i substancji odżywczych do każdej komórki skóry głowy, prowadząc bezpośrednio do jej odżywienia, dotlenienia oraz rewitalizacji. Zabieg karboksyterapii przeprowadzany jest specjalną aparaturą. Podczas zabiegu można odczuwać ukłucie, poczuć niewielki ból i rozpychanie pod skórą.Dwutlenek węgla szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach. Na skórze widać wówczas uwypuklenia i zaczerwienienie. O tym jak długo trwa zabieg decyduje ilość podawanego gazu.