Kosmetyki naturalne a organiczne.
Kosmetyki naturalne a organiczne.
Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych mamy ogromną ilość kosmetyków. Jednak czy zawsze to, co napisane jest na etykiecie produktu, jest prawdą? Czy zawsze rozumujemy zgodnie z tym, co miał na myśli producent? Jaka jest różnica między kosmetykiem naturalnym a organicznym, czy w ogóle istnieje jakakolwiek różnica? Pamiętajmy najważniejszy jest przekaz na etykiecie, a dokładnie skład kosmetyczny INCI International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Skład zawsze podawany jest w kolejności od największej ilości surowca w produkcie do najmniejszej. Surowce, które stanowią mniej niż 1% pojemności produktu mogą być wypisane na końcu listy nieuporządkowane. Skład, INCI musi znajdować się na każdym opakowaniu kosmetyku, jeśli opakowanie jest za małe, wówczas zostaje dołączona ulotka do opakowania, na której przedstawiony jest skład.
Kosmetyki organiczne inaczej nazywane kosmetykami EKO / ekologicznymi
Kosmetyki organiczne to kosmetyki, przy których produkcji użyto składników pochodzących z niemodyfikowanych genetycznie roślin. Rośliny te uprawiane są w sposób ekologiczny, bez używania sztucznych środków do ochrony roślin, nawozów oraz innych substancji syntetycznych. Surowce zbierane są ręcznie, nie maszynowo. Składnik, z którego tworzony jest kosmetyk organiczny powinien być ekstrahowany i przetwarzany wyłącznie w sposób naturalny. Kosmetyk organiczny posiada certyfikaty, świadczy to o tym, że surowce kosmetyczne użyte do produkcji danego kosmetyku są wyłącznie pochodzenia roślinnego i pochodzą z ekologicznych źródeł. Kosmetyki organiczne nie są w żaden sposób testowane na zwierzętach. Są bezpieczne do stosowania przez człowieka oraz dla środowiska. Kosmetyki ekologiczne takie jak perfumy mogą zawierać w swoim składzie alkohol. Alkohol w tego rodzaju kosmetykach jest pozyskiwany w naturalny sposób i pozyskiwany tylko z roślin np. z wierzby białej. Certyfikaty, jakie możemy spotkać na etykietach kosmetyków organicznych to min.: EcoCert, Cosmebio , NaTure oraz certyfikaty amerykańskie: Green America czy USDA (czasami w formie USDA organic).
Kosmetyki naturalne
Kosmetyki naturalne to kosmetyki, których składniki pochodzą bezpośrednio z roślin lub z naturalnych minerałów. Ten rodzaj kosmetyku nie może mieć w składzie składników pochodzenia syntetycznego. Składniki niesyntetyczne, które zawierają kosmetyki naturalne mogą być materiałem wyekstrahowanym z minerałów, roślin lub produktów pochodzenia zwierzęcego np. wosk pszczeli lub miód. W przeciwieństwie do produktów organicznych składniki kosmetyków naturalnych nie muszą być z gospodarstw ekologicznych. Kosmetyki naturalne również nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyk naturalny nie powinien posiadać składników uznanych za szkodliwe i wymienionych na listach nieaprobowanych substancji, wg standardów przyjętych przez światowe organizacje certyfikujące naturalne i organiczne kosmetyki.
Czym są składniki syntetyczne kosmetyków, o których było wspomniane wcześniej ?
Składniki syntetyczne pochodzę z substancji chemicznych lub składników, które, pomimo roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych źródeł pochodzenia zostały chemicznie zmienione. Mogą one zawierać syntetyczne substancje toksyczne – muszą one jednak zostać wyraźnie oznakowane w składzie każdego z produktów. Warto sprawdzać dokładnie skład kosmetyków syntetycznych, ponieważ mogą się w nich znaleźć substancje takie jak: benzyna, SLS, parabeny czy silikony. Kosmetyki syntetyczne mogą być testowane na zwierzętach.
Tak jak każde kosmetyki, kosmetyki naturalne i ekologiczne w swoim składzie zawierają wodę, oleje, emulgatory, substancje zapachowe oraz konserwanty. Konserwanty są konieczne w każdym produkcie kosmetycznym, aby zapewnić trwałość produktu. Oczywiście w tego rodzaju kosmetykach jest ich zdecydowanie mniej i są używane te bardziej bezpieczne i niezbędne. Konserwanty te zostały pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące np. Ecocert. Wzrost trwałości jest także osiągany poprzez właściwe pH produktu.
Nie powinniśmy się martwić, jeśli zobaczymy, że w naszym kosmetyku wytrącił się osad na dnie butelki, czy nastąpiła delikatna zmiana zabarwienia. Jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Świadczy to o wysokiej zawartości ekstraktów roślinnych. Wystarczy wstrząsnąć opakowaniem kosmetyku i możemy spokojnie używać produktu dalej. Jest on całkowicie bezpieczny dla nas do użytkowania.