Podologia – co to takiego?
Podologia – co to takiego?
Podologia to dziedzina kosmetologii, która coraz pewniej wkracza w branżę kosmetyczno-medyczną.
Samo słowo podologia wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od dwóch słów- podos – stopa, oraz logos – nauka. Można więc tłumaczyć jako naukę o stopach. Podologia to dziedzina zajmująca się badaniem wad stóp. Stopy są dokładnie diagnozowane i leczone. Bardzo często z pomocy podologa korzystają osoby z cukrzycą oraz wrastającymi paznokciami.
Mogłoby się wydawać, że podologia jest stosunkowo „młodą” dziedziną kosmetologiczną, jednak już ze starożytności pochodzą pierwsze wzmianki o chorobach stóp. Sam Hipokrates badał problem odcisków, opisywał je, a co najważniejsze leczył. W XVII/XVIII wieku powstał pierwszy opis nieprawidłowo rosnącego paznokcia oraz pierwsze opisy brodawek stóp. Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze na świecie, zalegalizowane towarzystwo podologiczne. W Polsce podologia zaczęła rozwijać się w XIX wieku, powstało wówczas pierwsze Polskie Towarzystwo Podologiczne. Obecnie za kraj, z którego wywodzi się podologia, uważa się Niemcy. W 2002 roku w Niemczech powstał zawód podologa i został objęty ochroną państwową. W 2012 w Niemczech również zostały powołane 3 letnie studia o specjalności Podologia. W Polsce w 2013 roku zawód podologa trafił na listę zawodów wykonywanych pod numerem 323014. Działalność podologiczna w Polskiej Klasyfikacji Działalności mieści się w zakresie podklasy PKD 86.90D „Działalność paramedyczna”.
Kim jest Podolog? Podolog nie jest lekarzem, ani też nie jest kosmetyczką zajmującą się pedicure. Podolog jest kimś pomiędzy tymi dwoma osobami. Przygotowany jest do fachowej pomocy dla pacjentów z grup ryzyka, takich jak cukrzycy, chorzy na hemofilię, czy reumatycy. Oczywiście zwykły pedicure nie jest mu czymś obcym, jednak ma dużo większą wiedzę z dziedziny budowy, a przede wszystkim schorzeń stóp. Osoba zajmująca się stopami w gabinetach podologicznych ma również ogromne zdolności manualne. Często bywa, ze zabiegi odbywają się z użyciem skalpela czy cążek, a do tego potrzeba wprawy. Podolog jest tak naprawdę wielozadaniowym specjalistą, który diagnozuje i leczy pacjenta. Zaleca mu wizyty u lekarzy w celu wykonania badań pod kątem chorób skóry. Podolodzy współpracują z lekarzami dermatologami, ortopedami, z lekarzem ogólnym oraz lekarzem diabetologiem. Przede wszystkim przynosi ulgę np. wykonując zabieg usunięcia wrastającego paznokcia. Zleca również profilaktykę pozabiegową, aby problemy nie pojawiały się w przyszłości. Podolog podpowiada jak najlepiej dbać o stopy. Jak prawidłowo dobrać buty.
Do zadań podologa należy:
- Pomoc przy schorzeniach kończyn dolnych typu:
- modzele,
- kurzajki.
- Fachowe skracanie paznokci.
- Zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych, grzybiczych i zgrubiałych.
- Zabiegi na zrogowaciałym naskórku, usuwanie hiperkeratozy i modzeli.
- Fachowe rozpoznanie i usuwanie odcisków i kurzajek.
- Odciążanie bolesnych miejsc.
- Ortonyksja, czyli sporządzanie indywidualnych klamer korygujących na wrastający, lub zakręcony paznokieć.
- Protetyka paznokci, czyli odbudowa paznokcia zastępczego.
- Masaż stóp i podudzi, zabiegi terapeutyczne i poprawiające samopoczucie.
- Pomoc przy takich dolegliwościach jak:
- Pękające pięty.
- Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy układu kostnego.
- Zespół stopy cukrzycowej.
- Grzybica skóry.
- Grzybica paznokci.
- Deformacje stóp.
- Nadpotliwość stóp.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Podczas pierwszej wizyty podolog zakłada kartę pacjenta oraz przeprowadza dokładny wywiad, aby zapoznać się z dolegliwościami i problemami pacjenta. Bardzo często uzupełnia wywiad o dokumentację fotograficzną. Po dokładnym obejrzeniu stóp podolog omawia proces prowadzenia stóp w gabinecie. W przypadku, jeśli uzna, że niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty kieruje takiego pacjenta na dalsze badania.
Podczas wykonywania pedicure podologicznego zostaje usunięty zrogowaciały naskórek, odciski, nagniotki i modzele. Usuwa również zrogowaciałą skórę na piętach. Pedicure podologiczny może trwać do 1, 5 godziny. Jednak po zabiegu efekty są zachwycające.