Kosmetyki promieniochronne
Kosmetyki promieniochronne
O tym, że należy używać kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi wiemy od dawna. Mamy coraz większą świadomość, jakie ryzyko niesie za sobą długie przebywanie na słońcu bez kremów chroniących naszą skórę.
Filtry przeciwsłoneczne tak potocznie nazywamy substancje promieniochronne będące w kosmetykach. Na rynku kosmetycznym znajdziemy kosmetyki posiadające dwie grupy filtrów. Różnią się między sobą mechanizmami działania, wyróżniamy:
Filtry fizyczne – nazywane są substancjami ekranującymi. Odbijają od skóry promieniowanie UV. Do tej grupy filtrów zaliczamy filtry mineralne, czyli tlenek cynku (ZnO), ditlenek tytanu (TiO2), tlenki żelaza (Fe2O3, Fe3O4).
Filtry chemiczne – ich zadaniem jest absorbowanie (pochłanianie) promieniowania UV o określonej długości fali.
Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie w zakresie UVA lub UVB. W chwili obecnej coraz bardziej popularne są tzw. filtry szerokopasmowe, które mogą pochłaniać promieniowanie zarówno w zakresie UVA jak i UVB.
- Filtry UVB: benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego (PEG-25 PABA), salicylany, pochodne kamfory,
- Filtry UVA: dibenzoilometany, niektóre benzofenony, antranilany, niektóre pochodne kamfory
- Filtry szerokopasmowe: niektóre benzotriazole, niektóre benzofenony.
Wpływ promieniowania UV na skórę
Promieniowanie UVB– stanowi zaledwie 0, 1 % całkowitego promieniowania, które dociera do powierzchni ziemi. Pomimo to ma stosunkowo wysoką energię. Działa tylko w naskórku i nie dociera do skóry właściwej.
Promieniowanie UVA- Ma niższą energię niż promieniowanie UVB i dlatego słabiej działa na organizmy żywe. Stanowi 4.9% całkowitego promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. Dociera aż do skóry właściwej!
Współczynnik ochrony skóry przed promieniowaniem UV
Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF mówi nam o efektywności ochronnej danego filtru przed promieniowaniem UVB, a określa się go równaniem:
SPF = MED skóry chronionej / MED skóry niechronionej
MED– to minimalna dawka rumieniowa, czyli minimalna dawka wywołująca zaczerwienienie skóry. Współczynnik protekcji SPF oznacza, ile razy dłużej można skórę chronioną badanym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej. Europejski Związek Przemysłu Kosmetycznego COLIPA zaproponował w 2006r. następujące kategorie ochrony:
- Niski stopień ochrony – SPF od 6 do 10.
- Średni stopień ochrony – SPF 15, 20, 25.
- Wysoki stopień ochrony – SPF od 30 do 50.
- Bardzo wysoki stopień ochrony – SPF powyżej 50.
Jednocześnie Amerykańska FDA (Food and Drug Administration) podzieliła kategorie ochrony na:
- Minimalny stopień ochrony – SPF od 2 do 12.
- Średni stopień ochrony – SPF od 12 do 30.
- Wysoki stopień ochrony – SPF powyżej 30.
Oprócz tego każdy produkt o SPF większym od 30 może być oznakowany tylko, jako SPF+.
Jak bezpiecznie opalać się na słońcu?
- Należy unikać opalania i przebywania na słońcu w godzinach, między 11-15 ponieważ wtedy słońce jest w zenicie. Bezpieczniej jest przebywać w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych
- Należy ochraniać ciało przed słońcem. Nie tylko kosmetykami z filtrami UV, ale i ubraniem.
- Należy pamiętać o nakryciu głowy. Szczególnie u małych dzieci. Należy pamiętać, że nawet, jeśli przebywamy w cieniu promieniowanie UV również nas opala.
- Należy pamiętać, że cześć promieni słonecznych może być rozproszona i odbita przez śnieg, wodę oraz piach.
- Należy pamiętać, że preparat kosmetyczny należy nanosić odpowiednio wcześniej na skórę zanim wyjdziemy na słońce. Aplikację kosmetyku powtarzamy kilkukrotnie przebywając na słońcu. Na plaży po każdym wyjściu z wody aplikujemy kosmetyk ponownie.
- Należy pamiętać, że nasza skóra w niektórych miejscach jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Takie miejsca należy szczególnie smarować preparatem ochronnym –kolana, uszy, podudzia, ramiona dekolt.
- Należy pamiętać o nawilżaniu opalonej skóry.
- Należy pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji skóry. W czasie letnim szczególnie pamiętajmy o peelingu skóry. Nawet najładniej opalona skóra nie będzie dobrze wyglądać, jeśli będzie niezadbana.