Zasady pielęgnacji skóry niemowląt
Zasady pielęgnacji skóry niemowląt
Skóra niemowlęcia znacząco różni się od skóry dorosłego człowieka. Jest delikatna, cienka, sucha, a do tego bardzo wrażliwa. Skóra noworodka ma mniej kwaśny odczyn, a wartość typową dla dorosłego czyli pH 5, 4—5, 9 osiąga po ukończeniu kilku tygodni życia. Jest szczególnie podatna na podrażnienia, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. Ze względu na fakt, że nie jest w pełni dojrzała nie chroni maluszka przed czynnikami zewnętrznymi. Często zdarza się, że substancje zawarte w kosmetykach podrażniają delikatną skórę. Kosmetyki dla niemowląt nie powinny mieć sztucznych barwników, silnych konserwantów oraz dużej ilości substancji zapachowych.
Problemy ze skórą najczęściej zdarzają się w pierwszych miesiącach życia. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie i niedopuszczanie do podrażnień. Należy również pamiętać o profilaktyce odparzeń pieluszkowych. Uważa się, że odparzenia pieluszkowe i zapalenie skóry jest wynikiem długotrwałego stykania się delikatnej skóry ze zbyt długo niezmienianą pieluszką, nawet jednorazową. Główną przyczyną powstawania odparzenia jest amoniak zawarty w moczu. Warto kłaść niemowlaka na kilka minut dziennie bez peluszki. Wskazane jest również używanie specjalistycznych kremów, z przebadanym składem preparatu używanego przez rodziców na skórę dziecka. Ich skład gwarantuje przede wszystkich bezpieczeństwo i skuteczność działania. Kosmetyki stosowane do skóry maluszków, powinny być wysokiej jakości, aby niepotrzebnie nie alergizowały i nie powodowały niepotrzebnych podrażnień. Powinny one wspomagać procesy ochronne na skórze oraz utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia.
Istotnym elementem pielęgnacji niemowląt jest również kąpiel. Należy je myć delikatnymi środkami myjącymi, przeznaczonymi do pielęgnacji dzieci. Mitem jest to, że dziecka nie można myć codziennie. Warto utrzymywać stałe pory kąpieli. Maluszek powinien być nakarmiony oraz wyspany wtedy będzie czerpał przyjemność z kąpieli. Warto przed kąpielą przygotować wszystkie rzeczy oraz akcesoria potrzebne po kąpieli. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza. Nie musi być przegotowana. W zupełności możemy bezpiecznie używać wody bezpośrednio z kranu, a temperaturę mierzyć termometrem. W trakcie kąpieli niemowlaka ważna jest to jak trzymamy nasze maleństwo. Trzyma się je lewą ręką podchwytem za jego lewą pachę, główka dziecka jest wtedy delikatnie uniesiona, oparta na lewym przedramieniu rodzica. Podczas kąpieli niemowlaka myjemy kolejno: głowę, szyję, ręce (od pachy po dłonie), klatkę piersiową, plecy, brzuch, nóżki (od stópek po pachwiny), a na samym końcu pośladki. Jak było wspomniane wcześniej w tekście, stosuje się delikatne środki myjące, a po kąpieli stosujemy balsamy, aby odpowiednio nawilżyć skórę dziecka. Tak jak w przypadku kosmetyków dla dorosłych, zanim znajdziemy odpowiedni produkt, może minąć sporo czasu. Po kąpieli nie należy mocno pocierać skóry dziecka ręcznikiem, a delikatnie ją osuszać. Pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele w samej wodzie mogą powodować wysuszenie delikatnej skóry.
Należy również zwracać uwagę na temperaturę otoczenia, w jakim przebywa nasze niemowlę, ponieważ nie możemy go przegrzewać. W skórze noworodków i niemowląt znajduje się znacznie mniej, niż u dorosłych, gruczołów potowych o znacznie gorszej czynności, dlatego dzieci w tym wieku gorzej adaptują się do wysokiej temperatury i są bardziej podatne na przegrzanie.
Również istotna jest pielęgnacja włosów u takiego maluszka. Wzrost i wypadanie włosów noworodka oraz młodego niemowlęcia są zsynchronizowane. Dużo włosów wypada jednocześnie, będąc przyczyną przejściowego tzw. „łysienia” niemowlaka w wieku kilku tygodni. Do około drugiego roku życia dziecko ma niewiele włosów. Wtedy nie trzeba stosować osobnego szamponu, wystarczy że będziemy stosować jeden preparat myjący zarówno do ciała jak i do włosów. Jeśli główka się szczególnie nie brudzi w wyniku ulewania pokarmu lub wymiotów, ani się nie poci, włosy wystarczy myć jeden lub dwa razy w tygodniu.
Zwróćmy również uwagę na ubranka. One również mogą być przyczyną podrażnień delikatnej skóry. Szczególnie, jeśli są syntetyczne, wtedy będą powodować przegrzania i dziecko będzie się pociło. Wełniane ubranka natomiast mogą drażnić skórę. Dobrze, jeśli byłyby one bawełniane. Metalowe elementy w ubranku mogą powodować reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że dziecko dość szybko rośnie. Ubranka nie mogą być ani za krótkie, ani za ciasne.