Kolor włosów – podstawowe informacje i ciekawostki.
Nie wszyscy są zadowoleni z koloru włosów, jakim obdarzyła ich matka natura. Dlatego też często decydujemy się na farbowanie, czyli zmianę naturalnego koloru włosa. Jednak, od czego tak naprawdę zależy nasz kolor? Naturalna barwa włosów różni się zawartością melaniny we włosie. Melaninę dzielimy na dwa rodzaje:
- Eumelaninę- od niej zależy nasz kolor włosów. Ona nadaje ton koloru. Im jest jej więcej tym włosy są ciemniejsze.
- Feomelaninę- od niej zależy odcień włosów. Włosy, które pozbawione są feomelaniny mają odcień popielaty, czym jest jej więcej odcień jest cieplejszy aż po intensywnie rude kolory.
Zależnie od różnych czynników włosy człowieka zmieniają swoją barwę, zmniejsza się wtedy lub zwiększa zawartość melaniny. Do takich czynników należą:
- Uwarunkowania genetyczne (zróżnicowanie kolorów włosów w rodzinie)
- Niedobór lub nadmiar melaniny (związane z nieprawidłową pracą układu hormonalnego)
- Okres dojrzewania (w trakcie tego okresu włosy zazwyczaj zmieniają barwę o jeden odcień, np. z ciemnego brązu na kasztanowy lub na brunatny). Zmiana koloru włosów o jeden odcień trwa zazwyczaj ok. 7 miesięcy.
- Stres i wewnętrzne przeżycia emocjonalne
- Z powodu przyjmowania niektórych leków narkotycznych (po długim okresie przyjmowania tego typu leków następuje szybki zanik melaniny i gwałtowne rozjaśnienie zewnętrznej powłoki włosa w ciągu kilku dni, nie jest to jednak groźne dla zdrowia).
Kilka ciekawostek na temat włosów:
- Człowiek ma na głowie od 85000 do 14000 włosów.
- Naturalne jest to, że włosy nam wypadają ok 150 włosów w ciągu dnia. • Przeciętny pojedynczy włos ma 0, 02 – 0, 04 mm grubości.
- Przeciętnie włosy rosną nam 0.3 – 0,5 mm na dobę.
- W ciągu miesiąca włosy rosną nam ok.3- 4 cm.
- Blondynki mają włosów na głowie najwięcej, na drugim miejscu są brunetki, a rude mają ich najmniej.
- Włosy głównie składają się z keratyny. Podobnie jak wierzchnia warstwa skóry i paznokci.
- W dowolnym momencie życia 90% włosów na ludzkiej głowie jest w fazie wzrostu, a 10% w fazie spoczynku.
- Nasza dieta ma ogromny wpływ na nasze włosy. Należy pamiętać, że restrykcyjna dieta może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Niedobory mikro i makro elementów w naszej diecie również wpływają na wypadanie naszych włosów. Bardzo ważna w diecie jest odpowiednia ilość żelaza.
- Również przyjmowane przez nas leki mogą spowodować, że nasze włosy zaczną wypadać.
- Problemy z tarczycą również wpływają na kondycję naszych włosów.
- W chwili przyjścia na świat mamy około 1000 mieszków włosowych na centymetr kwadratowy – ta liczba maleje wraz z wiekiem.
- Ludzie rodzą się z określoną ilością mieszków włosowych i nie ma sposobu na to, aby zwiększyć tą ich liczbę. Z każdego mieszka wyrasta zupełnie nowy włos ok 20 razy w ciągu życia.
- Również nie mamy wpływu na kształt ani strukturę włosa, jaką dziedziczymy w genach.
- Tylko część włosa znajdująca się w skórze jest żywa, to, co poza nią jest martwe.
- W czasie ciąży przez zwiększoną liczbę hormonów w naszym organizmie włosy są piękne i gęste. Po porodzie kobiety niestety tracą wiele włosów z powodu zmian hormonalnych.
- Jedynym sposobem, aby się pozbyć rozdwojonych końcówek jest ich podcięcie – nie ma innej opcji.
- Ludzkie włosy i paznokcie nie rosną po śmierci jak nam się wydaje – takie wrażenie wizualne wynika z obkurczania się otaczających je tkanek.
- Różne tekstury włosów mają różne kształty przekrojów pod mikroskopem. Proste włosy są zwykle okrągłe, a kręcone zazwyczaj owalne.
- Włosy siwe– włosy koloru szarego przechodzącego czasami w biel, często spotykane u ludzi w podeszłym wieku.
- Włosy białe, które spotykamy u osób z chorobą albinizmu są to włosy bez melaniny.