Jakie peelingi możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym?
Jakie peelingi możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym?
Peeling – (od słowa peel = złuszczać, zedrzeć, obrać) są to zabieg, dzięki którym dochodzi do złuszczania naskórka na różnych poziomach w zależności od rodzaju preparatu i intensywności zabiegu, który jest dostosowany do stanu skóry. Inne określenia peelingu to m.in.: abrazja, złuszczanie. Peelingi stosowane w gabinecie kosmetycznym to przede wszystkim głębokie peelingi chemiczne oraz mechaniczne. Działają dużo silniej niż peelingi do stosowania w domu, ze względu na działania na głębsze warstwy skóry. Domowe peelingi działają jedynie na naskórek. Pamiętajmy, że każda skóra potrzebuje zastosowania peelingu nawet, jeśli jest ona delikatna czy naczyniowa. Do każdego rodzaju skóry możemy dobrać odpowiedni peeling. Warto je stosować, ponieważ użycie peelingu „otwiera” skórę na przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków. Jak do każdego zabiegu kosmetycznego, również tutaj, mamy pewne przeciwwskazania, których musimy przestrzegać.
Profesjonalny mocny peeling nie powinien być stosowany przez:
• Osoby chore na cukrzycę
• U kobiet w ciąży
• Przy odmrożeniach
• Przy chorobach autoimmunologicznych
• Podczas stosowania doustnie retinoidów
• Przy otwartych ranach
Po zabiegu z mocnym peelingiem musimy pamiętać o zaleceniach kosmetyczki/ kosmetologa. Unikajmy słońca oraz solarium, ponieważ mogą powstać przebarwienia. Należy smarować skórę kremami z wysokim filtrem UV. Przez pewien czas około 3-4 tygodni nie powinno się korzystać również z basenu oraz sauny.
Ze względu na głębokość działania peelingi możemy podzielić na:
• Peeling powierzchniowy- działa w obrębie naskórka na głębokość ok. 0, 06-0, 45 mm.
• Peelingi średnio głębokie – obejmują cały naskórek i górną warstwę skóry tzw. warstwę siateczkowatą, działają na głębokość ok. 0, 46-0, 6 mm.
• Peelingi głębokie – sięgają do głębszych warstw skóry. Działają na głębokość powyżej 0, 61 mm
Najbardziej znane peelingi kosmetyczne stosowane w gabinetach kosmetycznych to:
• Peelingi chemiczne- polegają na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancjami do peelingów chemicznych są przede wszystkim kwasy owocowe jak: alfa, beta, polihydroksykwasy (takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy), kwas trójchloroctowy czy fenol.
• Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także inne kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki
• Peeling enzymatyczny – polega na keratolitycznym działaniu enzymów pozyskiwanych z roślin. Do enzymów tych należą głównie papaina z papai i bromelia z ananasa. Dzięki temu peeling enzymatyczny usuwa mieszaninę łoju i płytki rogowej naskórka. Stosuje się go przy cerach suchych, wrażliwych, gdyż działa delikatnie i w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego nie drażni skóry. Stosowany peeling w formie kremowej wmasowuje się w skórę i pozostawia na określony czas 5-15 minut.
• Peeling ziołowy – to zabieg polegający na użyciu specjalnej mieszanki ziół, którą nakłada się na twarz dokładnie, wmasowując, a następnie pozostawia pod wilgotnym kompresem. Po tym zabiegu skóra jest dość mocno zaczerwieniona i bardzo intensywnie się złuszcza.
• Peeling mechaniczny to inaczej mikrodermabrazja bądź dermabrazja Jest to najbardziej inwazyjny z możliwych peelingów – częściej wywołuje podrażnienia skóry, ale także jego efekty są najbardziej widoczne. Stosuje się go do ujędrniania, rozjaśniania i wygładzania skóry. Dzięki temu, że działa na głębokie warstwy skóry, jest skuteczny także przy usuwaniu blizn i rozstępów. Można go stosować co kilka tygodni.
o Mikrodermabrazja diamentowa – jest w szczególności polecana osobom o delikatnej, wrażliwej, skłonnej do zmian alergicznych skórze, gdyż nie powoduje ona podrażnień. Zabieg polega na ścieraniu powierzchownych warstw naskórka przy użyciu głowic diamentowych. Podczas mikrodermabrazja diamentowej przesuwana jest po skórze metalowa końcówka urządzenia, która zasysa zrogowaciały naskórek. Zabieg jest bezbolesny i trwa około godziny. Po jego zakończeniu skóra jest idealnie gładka, bez śladów podrażnień. Mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową, co oznacza, że nie pozostawia na skórze twarzy resztek proszku.
o Mikrodermabrazja korundowa – jest zabiegiem bardzo zbliżonym, do mikrodermabrazji diamentowej. Różni się jedynie wykorzystaniem do złuszczania naskórka, mikronizowanych kryształków glinu zamiast diamentu. Organiczny proszek wypychany jest z urządzenia pod dużym ciśnieniem, aby zetrzeć obumarły naskórek i wszelkie zanieczyszczenia. W kontakcie ze skórą daje obraz burzy piaskowej. Ponadto stymuluje regenerację kolagenu i elastyny. Urządzenie do wykonywania zabiegu ma dwie końcówki – z jednej wypychana jest wiązka korundu, do drugiej zaś zasysany jest martwy naskórek. Zabieg trwa około godziny, natomiast skóra ma prawo być zaczerwieniona jeszcze przez kilka godzin.