Kosmetyki naturalne i ekocertyfikacje
Kosmetyki naturalne i ekocertyfikacje
W kosmetyce od dłuższego czasu obserwujemy trend w powrocie do natury. Interesuje nas wszystko, co związane z tym tematem. Od ubrań, przez jedzenie po pielęgnację. Coraz częściej powracamy do sposobów naszych babć na dbanie o urodę. Jednak pośpiech cywilizacyjny oraz sprawy dnia codziennego nie zawsze pozwalają nam poświęcić wystarczająco dużo czasu na przygotowanie kosmetyków samemu. Dlatego coraz więcej osób interesują kosmetyki naturalne. Z jak najmniejszą ilością konserwantów, w pełni bezpiecznych dla naszej skóry.
Jaki jest zatem, kosmetyk naturalny? Aby móc mówić, że kosmetyk jest naturalny musi on zawierać naturalne surowce roślinne, które stanowią minimum 95% wszystkich składników. Muszą one pochodzić z upraw ekologicznych, na których nie stosuje się nawozów chemicznych. Takie kosmetyki są krócej ważne niż pozostałe, ponieważ do ich produkcji nie stosuje się syntetycznych konserwantów, a jedynie naturalne. Nie używa się również kompozycji zapachowej. Zastępuje się ją olejkami eterycznymi. Dlatego w zależności od produktu okres przydatności do użycia wynosi od kilku miesięcy do pół roku. Wiele osób myśli, że jeśli coś jest naturalne to słabiej działa, jest to błąd. Jak już było wspomniane, nasze babcie już dawno stosowały taką pielęgnację. Wyciągi roślinne czy olejki naturalne mają dużą siłę oddziaływania na skórę. Wszystko jest zależne od stężenia surowca użytego w gotowym kosmetyku. Pamiętajmy jednak, że surowce kosmetyczne użyte w naszym naturalnym produkcie mogą nas uczulać jak każde. Jest to związane z nadwrażliwością na stosowane produkty, coraz częściej po zastosowaniu kosmetyku dostajemy wysypki. Warto jest używać próbki/ tester kosmetyku, który mamy w planach kupić. W ten sposób możemy zobaczyć nie tylko, jaki jest dany kosmetyk, ale również to jak zachowuje się nasza skóra po aplikacji preparatu kosmetycznego.
Jeśli tak dużo osób szuka naturalnej pielęgnacji i jest nastawiona na zakup naturalnych kosmetyków, dlaczego są one takie drogie? Jest to w głównej mierze związane z wysokimi kosztami produkcji. Często surowce są zbierane ręcznie, ekstrakty roślinne są również droższe niż syntetyczne odpowiedniki. W takich produktach producent stosuje również biodegradowalne opakowania, co również ma wpływ na cenę gotowego preparatu. Inna jest również dystrybucja. Nie są to kosmetyki ogólno dostępne np. w supermarketach, aby je kupić często musimy udać się do osobnego sklepu czy stoiska.
Na rynku kosmetycznym znajdziemy również kosmetyki z Eko certyfikatami. Najpopularniejszy z nich to ECOCERT.
ECOCERT to francuska instytucja założona w 1991 roku. Jest to znak, jakości i zaufania. Wydany certyfikat potwierdza spełnienie przez producenta wymogów dla produktów ekologicznych. Od 2003 roku firma zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków. ECOCERT wyróżnia i nadaje dwa certyfikaty.
Pierwszy – dla Kosmetyków naturalnych, kosmetyk musi mieć:
- Minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego,
- Minimum 50% składników pochodzenia naturalnego musi pochodzić z upraw ekologicznych,
- Minimum 5% wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych.
Drugi – dla kosmetyków naturalnych i organicznych, kosmetyk musi mieć:
- Minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego
- Minimum 95% składników pochodzenia naturalnego musi pochodzić z upraw ekologicznych,
- Minimum 10% wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych.
Oba z wyżej wymienionych rodzajów kosmetyków muszą spełniać jeszcze dodatkowe wymogi, a mianowicie: o Zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie, o Surowce pochodzenia zwierzęcego muszą zostać wytworzone w drodze naturalnej produkcji przez żywe zwierzęta (np. mleko, miód); zakaz testowania komponentów oraz produktu końcowego na zwierzętach, o Rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, o Zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, o Zakaz stosowania emulgatorów PEG,
ECOCERT sprawdza również biodegradowalność opakowań. Jako wymóg stawia, również podania ilości składników pochodzenia naturalnego oraz ilości składników pochodzących z BIO upraw.
Drugim, co do najbardziej popularnych certyfikatów na kosmetykach jest BDIH.
Organizacja założona została w 1951 roku. Producenci, których kosmetyki uzyskują certyfikat “Kontrollierte Natur-Kosmetik” (kontrolowane kosmetyki naturalne) przywiązują dużą wagę do nowoczesnej naturalnej pielęgnacji. W tych produktach stosowane są naturalne surowce takie jak oleje roślinne, tłuszcze, woski czy ekstrakty ziołowe. Surowce kosmetyczne z BIO upraw lub dziko rosnące. Produkty te muszą spełniać również szereg kryteriów, aby uzyskać taki certyfikat:
- Stosowanie roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
- Przez cały cykl produkcji nie będą wykonywane testy na zwierzętach
- Zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt
- Dozwolone jest stosowanie nieorganicznych soli (np. siarczan magnezu) i mineralnych surowców (np. chlorek sodu) o świadoma rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
- W celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego, rezygnacja z radioaktywnego naświetlania
- Stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi
- Proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego
Jeśli interesują nas naturalne oraz certyfikowane kosmetyki rynek kosmetyczny wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom.