Pielęgnacja skóry i włosów zimą.
Pielęgnacja skóry i włosów zimą
Zima to bardzo niekorzystny czas dla naszych włosów. Gdy temperatura na dworze spada zaczynamy się grubiej ubierać. Czapki i szaliki są obowiązkowym elementem naszej garderoby. Niestety wiadomo, że włosy po ściągnięciu czapki nie zawsze wyglądają dobrze. Są oklapnięte lub naelektryzowane. Możemy się jednak odpowiednio przygotować. Po pierwsze zadbajmy o odpowiednią czapkę. Powinna ona być z naturalnych materiałów np. z bawełny. Dzięki temu skóra naszej głowy będzie mogła spokojnie oddychać i nie będzie się pocić. Po drugie zadbajmy o to, aby nie było zbyt ciasna. W luźniejszej czapce nasze włosy nie będą uciskane, a fryzura zmieści się bez problemu bez jej naruszenia. Po trzecie, aby włosy się nie elektryzowały po każdym praniu musimy wypłukać ją w delikatnym płynie do płukania. Ma on działanie antystatyczne. Jeśli mamy w kurtce kołnierz, przez który elektryzują nam się włosy, również i na to jest rada – wystarczy go przetrzeć ręcznikiem namoczonym w wodzie z płynem do płukania.
Jakie fryzury nosić zimą? Lepiej nosić warkocz lub kok, niż rozpuszczone włosy. Rozpuszczone włosy są narażone na „przygniatanie” ich szalikiem lub kołnierzem, większą powierzchnią dodatkowo będą się plątać oraz elektryzować. Warto też używać gumek bez metalowych elementów.
Jak często myć głowę? To wszystko zależy od naszych potrzeb. Starajmy się myć głowę szamponem odpowiednim do rodzaju naszej skóry głowy. Używajmy odpowiednią ilość preparatu, jeśli nabierzemy za dużo szamponu nie oznacza to, że włosy będą lepiej umyte. Do płukania nie używajmy również gorącej wody, włosy jej nie lubią. Używajmy chłodnej wody, która zamyka łuskę włosa.
Włosy są narażone również na zmiany temperatury oraz suche powietrze w mieszkaniu podczas okresu grzewczego. Starajmy się w tym czasie nie obciążać włosów po umyciu, suszeniem gorącym powietrzem. Najlepiej pozostawić włosy, aby naturalnie wyschły. Jeśli jednak jest to niemożliwe, wysuszmy je przy pomocy chłodniejszego powietrza. Nigdy jednak nie wychodźmy na dwór z niedosuszonymi włosami. Mokre włosy na mrozie mogą nam zamarznąć. Zamarzająca woda niszczy strukturę włosa.
Jakie preparaty najlepiej stosować zimą? Pamiętajmy, że zimą włosy potrzebują więcej uwagi. Nie bójmy się stosowania preparatów w składzie z silikonem. To on zabezpieczy powierzchnię włosa oraz końcówki, tworząc ochronną powłokę. Dbajmy również o końcówki. Tutaj sprawdzi się regularne podcinanie oraz preparaty do ich ochrony. Wystarczy nanieść preparat na końce włosów, spowoduje on ograniczenie utraty wody oraz ochroni przed zimnym powietrzem na dworze. Raz w tygodniu myjmy włosy mocniejszym oczyszczającym szamponem, w ten sposób oczyścimy je z nadmiaru resztek preparatów do stylizacji włosów np. lakierów oraz z serum, które gromadzi się na skórze głowy i u nasady włosa.
Zimą warto również stosować maski do włosów. Idealnie sprawdzą się maski nawilżające, starajmy wybierać się maski o bogatym składzie takim jak emolienty, masła czy aloes, stosowane regularnie raz – dwa razy w tygodniu. Po umyciu włosów, nakładamy maskę na wilgotnie włosy osuszone delikatnie ręcznikiem. Maskę na włosach trzymamy ok.15 – 20 minut. Najlepiej będzie zostawić ją pod turbanem z ręcznika lub czepkiem foliowym. Po upływie 15 – 20 minut zmywamy maskę chłodną wodą.
Ważnym elementem jest również dieta. Ona też ma wpływ na kondycję naszych włosów. Żyjemy w czasach, gdzie pośpiech towarzyszy nam każdego dnia. Nie zawsze zwracamy uwagę na to, co i jak jemy. Warto zwrócić uwagę na pełnowartościowe posiłki. Niestety zimą nasza dieta nie jest tak bogata w owoce i warzywa jak latem, kiedy chętnie po nie sięgamy. Owoce warto jeść również zimną, ponieważ w ten sposób dostarczamy naturalne witaminy do naszego organizmu. Urozmaićmy dietę również o orzechy i pestki np. dyni lub słonecznika oraz o suszone owoce. Ważnym aspektem naszej diety jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Zimą również należy pić odpowiednią ilość wody. Możemy wprowadzić do naszej diety herbaty ziołowe, które mają duży wpływ na kondycję skóry i włosów. Pamiętajmy jednak, że wszystko należy robić z rozwagą i umiarem.