RODZAJE I KSZTAŁT WŁOSA
RODZAJE I KSZTAŁT WŁOSA
Właściwa pielęgnacja włosów, odpowiednio dobrana do rodzaju, gwarantuje podkreślenie ich naturalnego piękna. Dlatego ważne jest rozpoznanie jakiego rodzaju są włosy oraz zakwalifikowanie do odpowiedniej grupy. Chociaż wydaje się, że włosy mogą wyglądać na nieskomplikowane, gdy oglądamy je gołym okiem, to w rzeczywistości są dużo bardziej złożone. Mają nie tylko wielowarstwową strukturę, składającą się z warstwy zewnętrznej, środkowej warstwy rogowej oraz rdzenia, ale mogą mieć różną strukturę, gęstość, kolor czy rodzaj. Generalnie dzielimy włosy na trzy grupy: pod względem struktury, grubości i natłuszczenia.
Rodzaj włosów określa się na podstawie ilości wygięć, skręceń, których każdy rodzaj posiada określoną ilość. Rodzaj włosów jest również określany na podstawie kształtu trzonu włosa, który zależy od przekroju poprzecznego, i tak wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje:
- Proste,
- Falowane,
- Skręcone.
Włosy proste mają w przekroju poprzecznym niemal idealny kształt, włosy falowane lekko owalny natomiast skręcone są bardziej spłaszczone.
Strukturę włosa charakteryzuje również grubość i wyróżniamy:
- Włosy delikatne – 40 mikrometrów,
- Włosy normalne – 70 mikrometrów,
- Włosy grube – 100 mikrometrów.
Włosy cienkie są delikatne oraz jedwabiste w dotyku, łatwe do ułożenia, jednak są podatne na zniszczenia, a trwałość fryzury jest znikoma. Włosy grube charakteryzują się sztywnością, trudnością w ułożeniu, a ich zaletą bez wątpienia jest odporność na zniszczenia. Uwzględniając podział pod względem natłuszczenia możemy podzielić włosy na: normalne, suche, przetłuszczające się i mieszane. Włosy normalne są „najlepsze”, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Odznaczają się naturalnym połyskiem, sprężystością i elastycznością. Nie przetłuszczają się, w związku, z czym są najmniej podatne na łysienie. Jednak w dzisiejszych czasach są rzadko spotykane.
Wszystkie włosy posiadają naturalną warstwę lipidową (tłuszczową). W przypadku, gdy gruczoły łojowe wydzielają zbyt mało sebum, mamy do czynienia z typem włosów suchych. Włosy te tracą naturalną warstwę ochronną i stają się kruche i łamliwe. Włosy powinny być zbudowane z min. 10 % wody, natomiast w przypadku włosów suchych poziom jest znacznie obniżony, przez co tracą połysk, stają się suche, a końcówki się rozdwajają. Powierzchnia włosa nie jest dostatecznie natłuszczona.
Natomiast w przypadku włosów przetłuszczających się pojawia się nadmierna aktywność gruczołów łojowych poprzez wydzielanie sebum, w rezultacie włosy stają się wiotkie, ciężkie, mało puszyste i trudne do modelowania. Włosy mieszane, łączą w sobie cechy charakterystyczne dla włosów suchych i przetłuszczających się. U nasady są zwykle przetłuszczone, ale ich końcówki są suche i rozdwajające się. Taki stan włosów może być wynikiem przeprowadzanych wcześniej zabiegów fryzjerskich, długiego nie podcinania końcówek oraz ostrego światła i promieniowania UV. Z powyższego wynika, że chociaż włosy powstają w ten sam sposób, to ich budowa, struktura, stan nie są identyczne.