Czego szukać w składzie kosmetyków do włosów? Cz. 1
Czego szukać w składzie kosmetyków do włosów? Cz. 1
Stając przed półkami uginającymi się od przeróżnych kosmetyków do włosów, pięknie zapakowanych i działających CUDA, zadajemy sobie pytanie, „ który wybrać”…? Postaram się przybliżyć, jak nie dać się zwariować i wybrać kosmetyk, który będzie służył naszym włosom.
Zacznijmy od tego by nie sugerować się wręcz magicznie brzmiącym opisom na etykietach, tylko czytajmy skład kosmetyku. Pełny skład INCI powinien znajdować się na etykiecie każdego kosmetyku. To właśnie te informacje kryją największą wiedzę o produkcje i wbrew pozorom nie są trudne do odszyfrowania. Pierwszą zasadą zapisu składów jest ich kolejność w INCI, ułożone są one od tych używanych w największych ilościach do tych w ilościach najmniejszych. Jest to ważna informacja, ponieważ znaczenie mają nie tylko same składniki, ale również ich stężenia. Wszystkie składniki, które występują po Parfum, są użyte w ilościach śladowych i nie możemy na nie liczyć, że dadzą spektakularny efekt. Uważajmy jednak na niektóre konserwanty- znajdujące się nawet na samym końcu, ponieważ mogą uczulić.
Pierwszą grupą składników, jaką powinniśmy szukać w kosmetykach do włosów są EMOLIENTY:
Emolienty
Są składnikami natłuszczającymi i działającymi okluzyjnie- tworząc powłokę zapobiegają uciekaniu z nich wody. Dzięki temu włos utrzymuje odpowiednie nawilżenie, staje się miękki, elastyczny, wygładzony i błyszczący. Jeśli w naszej pielęgnacji zabraknie emolientów stają się one zbyt lekkie, puszą się i elektryzują. Zbyt duża ilość emolientów sprawia, że stają się one obciążone i tracą objętość.
Gdzie szukać emolientów?
Po produkty z emolientami w składzie możemy sięgnąć zarówno do mycia jak i odżywiania. W przypadku włosów porowatych i suchych lepiej sprawdzają się produkty z większą ilością emolientów, natomiast w przypadku włosów cienkich i bez objętości lepiej zadziałają szampony i odżywki z mniejszą ich ilością.
Najpopularniejsze emolienty używane w kosmetykach do włosów:
– oleje wnikające (olej kokosowy, olej babassu, palmowy),
– oleje półwnikające (oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, ryżowy, z pestek śliwek, olej z awokado),
– oleje niewnikające (olej z pestek winogron, słonecznikowy, z wiesiołka, olej lniany, shea, kakaowe, mango),
– alkohole tłuszczowe (Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Lanolin Alcogol),
– estry i kwasy tłuszczowe (Isopropyl Myristate, Izopropyl Palmitate, Oleic Acid),
– silikony,
– filmotwórcze polimery,
– masła,
– woski,
– parafina oraz jej pochodne.
Wciąż wiele osób myli “dobre” alkohole tłuszczowe ze “złymi” typu Alcohol Denat., odkładając z powrotem na półkę odżywki zawierające np. Cetearyl Alcohol, będący przydatnym emolientem. Należy pamiętać również, że bezpodstawnie znienawidzone silikony także należą do emolientów i przy odpowiednim typie włosa mogą być zbawienne.
Jak rozróżnić emolienty w składzie INCI, oznaczenia
1. Oleje roślinne rozróżnimy dzięki słówku “Oil” występującemu na końcu danego składnika. Musimy jednak zwrócić uwagę, czy nie jest to “mineral oil”, czyli parafina. Np. Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba), Argania Spinosa Kernel Oil (olej arganowy), Glycine Soja Oil (olej sojowy).
2. Alkohole tłuszczowe: Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol i Cetearyl Alcohol.
3. Silikony zazwyczaj kończą się na -cone, -xane, -conol, -silicates. Niektóre silikony oznaczone są także, jako PEG-X, przy czym X może być dowolną liczbą, np.: Dimethicone, Dimethiconol, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Beheonoxy Dimethicone.
4. Masła w INCI oznaczone są zazwyczaj, jako „Butter”, np.: Butyrospermum Parkii Butter (masło shea), Persea Gratissima Butter (masło awokado).
5. Woski to najczęściej spotykanymi są woski pszczele różnego rodzaju, zapisane ze słowem “Cera” lub np. “Cerifa”. Czasem to po prostu “Wax”, np.: Cera Alba, Cera Flava, Euphorbia Cerifa (Candelilla) Wax.
6. Parafinę oraz jej pochodne określa kilka nazw, które zapamiętać, np.: Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Paraffin Isoparaffin, Mineral Oil, Petrolatum, Isododecane, Isohexadecane.
Emolienty same w sobie nie mają właściwości nawilżających (wiążących wodę), ponieważ za to odpowiadają humektanty. Humektanty jednak bez towarzystwa emolientów bardzo szybko wyparowują z włosa a przy nieodpowiednich warunkach pogodowych mogą nawet powodować ich wysuszanie oraz puszenie.
Humektanty
To substancje odpowiedzialne za nawilżenie naszych włosów. Mają dużą zdolność do wiązania wody i absorbowania jej z otoczenia. W kosmetykach do włosów humektantom muszą towarzyszyć emolienty lub wielocząsteczkowe proteiny, które stworzą na włosach powłokę niepozwalająca na odparowanie ich z włosa. I tu podobnie jak przy emolientach; jeśli w pielęgnacji włosów zabraknie humektantów, nasze włosy staną się suche, szorstkie, łamliwe i matowe. Jednak, jeśli przesadzimy z ich ilością włosy tracą objętość, są bez życia i bijają się w nieestetyczne strączki.
Gdzie szukać humektantów?
Humektantów możemy szukać we wszystkich możliwych produktach; szamponach, odżywkach, maskach i wcierkach. Jedyne produkty, w których humektanty mogą nam bardziej zaszkodzić, to kosmetyki, których nie spłukujemy, czyli mgiełki i stylizatory. Dzieję się tak, ponieważ humektanty obecne na włosie przy normalnej wilgotności powietrza będą pochłaniać ją do wewnątrz włosa, natomiast przy bardzo “suchym” powietrzu będą oddawać do niego wilgotność z wnętrza włosa tworząc efekt odwrotny i spory puch.
Najpopularniejsze humektanty używane w kosmetykach do włosów:
– miód
– gliceryna
– cukry
– aloes (żel, sok, ekstrakt itd.)
– mocznik
– d-pantenol
– kwas hialuronowy.
Jak rozróżnić humektanty w składzie INCI?
1. Miód – Mel,
2. gliceryna – Glycerin,
3. cukry – Glucose,
4. aloes – Aloe Vera, Aloe Barbadensis z dopiskiem np. Juice, Extract, Gel itd.
5. mocznik – Urea,
6. pantenol – Panthenol,
7. kwas hialuronowy – Hyaluronic Acid.