Komórki Macierzyste
Komórki Macierzyste – zabieg XXII wieku nadzieją na porost nowych włosów.
Terapie komórkami macierzystymi nie mają sobie równych wśród metod leczenia i odmładzania. Stosuje się je niemal w każdej dziedzinie medycyny m.in. w leczeniu zawałów serca, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, przeszczepach szpiku kostnego, leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i oparzeń skóry. Stały się także obiektem ogromnego zainteresowania medycyny estetycznej, która stosuje je na łysienie i zmarszczki. Pozyskuje się je z naszego organizmu dzięki temu są całkowicie bezpieczne. Zabieg z użyciem komórek macierzystych nie jest tym samym, co stosowana również w leczeniu łysienia mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze bogatopłytkowe może stymulować namnażanie komórek macierzystych, ale przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze i regenerację tkanek. Natomiast leczenie komórkami macierzystymi ma za zadanie samo rekonstrukcję – wytworzenie z nich tej samej tkanki, w którą zostają podane.
Czym są komórki macierzyste i jak je pozyskujemy?
Komórki macierzyste to najbardziej pierwotne komórki, które tworzą struktury żywego organizmu. W ciele człowieka występuje ponad 1000 typów komórek pełniących rozmaite funkcje. Komórki macierzyste, zwane inaczej komórkami pnia, to niewyspecjalizowane komórki organizmu, mające zdolność przekształcania się we wszystkie typy komórek występujące w organizmie. Rozróżniamy komórki macierzyste embrionalne, płodowe i dorosłe. W medycynie estetycznej wykorzystuje się najczęściej te ostatnie. Charakteryzują je unikatowe cechy, dzięki którym rewolucjonizują współczesną medycynę: zdolność do samo odnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów, możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych. To sprawia, że następuje proces cofnięcia czasu, bez względy na to czy leczonym obszarem jest twarz, skóra głowy, czy stawy. Źródłem komórek macierzystych może być: szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, embriony, inne tkanki, m. in.: tkanka tłuszczowa, nerwowa, jelita. Jednak najprostszym, a zarazem najmniej inwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych jest krew pępowinowa. Zawarte w niej komórki macierzyste posiadają znaczną przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł. Procedura wykonywana jest jednorazowo i polega na wyizolowaniu (z pobranego materiału) w zaawansowanym procesie technologicznym komórek macierzystych, które następnie aplikowane są na poddane leczeniu miejsca.
Komórki macierzyste w leczeniu łysienia.
Włos składa się z wystającej łodygi oraz korzenia, którego koniec tworzy cebulkę. To ona wraz z leżącą poniżej brodawką włosa odpowiada za jego odżywianie, rozwój i wzrost. Każdy włos przechodzi przez trzy fazy życia: wzrastania, stopniowego obumierania oraz wypadania i spoczynku. Potem cebulka przechodzi etap uśpienia – stan podobny do hibernacji, w którym zawiesza swoją aktywność i pozostaje pusta. Im dłużej jest bezczynna, tym większe ryzyko, że kolejne włosy, które z niej wyrosną, będą słabsze albo w ogóle się nie pojawią. Badania dermatologiczne pokazują, że komórki macierzyste odgrywają ogromną rolę w procesie odnowy i wzrostu włosa. W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosło nasze zrozumienie procesów regulacji wzrostu włosów i ich przydatków. Badania, jak i doświadczenia laboratoryjne nad wzrostem ludzkich włosów pozwoliły na zidentyfikowanie licznych czynników wzrostu, które są odpowiedzialne za „zdrowy” rozwój włosa. Zalicza się do nich nabłonkowy czynnik wzrostu (EGF) oraz transformacyjny czynnik wzrostu – alfa (TGF-alfa). Są one odpowiedzialne za występowanie takich faz życia mieszka włosowego, jak anagen i katagen.
Komórki macierzyste wstrzyknięte w skórę głowy mają też inną właściwość. Gdy dostaną się do organizmu, przekształcają się w keratynocyty produkujące keratynę – białko będące głównym budulcem łodygi i osłonki włosa. Ta ostatnia odpowiada za połysk, gładkość i wrażliwość włosa na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych. Komórki macierzyste są wyjątkowym typem komórek naszego organizmu. Są niewyspecjalizowane i mogą przekształcać się w każdą inną wyspecjalizowaną populację komórek. Ich wyjątkowość polega także na zdolność do podziałów nieskończoną liczbę razy oraz odnawiania się przez dłuższy czas. Stale odkrywane są nowe możliwości leczenia komórkami macierzystymi w różnych dziedzinach medycyny i jednocześnie rosnących nadziei związanych z klonowaniem i przeszczepianiem ludzkich komórek mieszków włosowych. Cała nadzieja opiera się na dynamicznym rozwoju inżynierii komórkowej i tkankowej.