Jak pielęgnować podrażnioną skórę głowy?
Jak pielęgnować podrażnioną skórę głowy?
Podrażnienie skóry głowy może występować na skutek farbowania włosów na jasne odcienie oraz z powodu stylizacji na gorąco.
Charakteryzuje je uczucie swędzenia, pieczenia, czasem poparzenia. Powierzchnia zmiany jest lśniąca i zaczerwieniona. Podrażnienie pojawia się szybko, a jego natężenie jest proporcjonalne do stężenia czynnika wywołującego. Efektem podrażnienia skóry może być również łupież suchy, występujący na części lub całej powierzchni skóry głowy.
Najlepiej unikać czynników drażniących tj. mocnych rozjaśniaczy, a także bardzo uważnie posługiwać się przyrządami do stylizacji, wykorzystującymi gorące powietrze (suszarki, lokówki, suszarko –lokówki, prostownice), nie dotykać nimi skóry głowy i nie kierować strumienia powietrza zbyt długo w jedno miejsce.
Jeśli jednak dopuścimy do stanu, że skóra głowy uległa poparzeniu, wówczas należy to poparzenie jak najszybciej wyleczyć, stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Ich zadaniem będzie złagodzenie i nawilżenie podrażnienia oraz regeneracja i ochrona skóry głowy.
W skład zestawu pielęgnacyjnego, łagodzącego podrażnienia skóry, wchodzą – łagodny szampon i odpowiednio dobrane odżywka i maska.
Łagodny szampon to taki, w którego składzie nie ma składników potencjalnie drażniących jak parabeny i SLS.
Odżywka powinna być dedykowana nie tylko włosom, ale także skórze głowy, wówczas mamy pewność, że taka odżywka pozbawiona jest składników potencjalnie drażniących.
Maska ze względu na swoje przeznaczenie czyli przedłużone działanie (do ok. 30 min.) na włosy i skórę głowy, pozbawiona jest z reguły składników potencjalnie drażniących.
Oprócz braku określonych składników, opisane produkty powinny zawierać składniki sprzyjające nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień. Do nich należą: pantenol, aloes, mocznik, alantoina, kwas hialuronowy oraz ekstrakt z rumianku. Przy regeneracji i ochronie, dobrze widziane są wszelkiego rodzaju emolienty (np. Cetyl Alcohol), po pierwsze zatrzymują wodę działając jak okluzja, a także chronią przed kolejnymi mechanicznymi podrażnieniami natłuszczając skórę, tworząc swojego rodzaju poślizg, oraz proteiny (np. keratyna) chroniące skórę przed drażniącym działaniem detergentów np. z szamponów.