Kamuflaż na stałe- pigmentacja medyczna
Kamuflaż na stałe- pigmentacja medyczna
Żyjemy w czasach, w których wygląd jest bardzo ważny, dlatego też na popularności zyskują zabiegi pozwalające osiągnąć promowane wzorce. Jednym z nich jest pigmentacja medyczna. Termin „pigmentacja medyczna” obejmuje szereg zastosowań, do głównych wskazań należą: rekonstrukcja brodawki sutkowej po mastektomii, korekta asymetrii brodawek sutkowych, blizny powypadkowe, rekonstrukcja czerwieni wargowej po operacji rozszczepu wargi lub po wypadku, przerwane łuki brwiowe, utrata brwi, utrata rzęs, pigmentacja rekonstrukcyjna skóry owłosionej głowy, bielactwo. Pigmentacja medyczna jest bardzo pomocna, nie tylko w odbudowaniu urody, ale w poprawie jakości życia. Profesjonalnie wykonany zabieg pozwala w szybkim tempie poprawić wygląd i ukryć małe defekty. Zabieg wygląda podobnie jak zabieg pigmentacji estetycznej tzw. makijażu permanentnego. Polega na wprowadzeniu odpowiednio dobranych barwników w wierzchnie warstwy naskórka. Pigment wprowadzany jest za pomocą jednorazowej sterylnej igły, a efekt zabiegu utrzymuje się od 2 do 5 lat.
Pigmentacja medyczna owłosionej skóry głowy
Obecnie, hitem na całym świecie, stała się pigmentacja skóry głowy, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zabieg przeznaczony jest dla osób borykających się z naturalną utratą włosów, łysieniem plackowatym, również po zabiegach chirurgicznych oraz po leczeniu onkologicznym. Dzięki pigmentacji imitującej włoski, można uzyskać na skórze głowy naturalny, delikatny efekt owłosienia. W tę okolicę barwnik należy wprowadzać jednolicie ze szczególną uwagą na granicę owłosienia. Aby efekt był naturalny, pigmentację należy zaczynać centymetr za naturalną linią owłosienia w jego głąb
Rekonstrukcyjna brodawki sutkowej
Brak otoczki brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi nie pozwala kobietom w pełni cieszyć się swoją kobiecością. Zabieg wykonywany jest w następstwie urazów, interwencji chirurgicznej lub wad rozwojowych. Wybarwienie otoczki, z precyzyjnym doborem koloru i kształtu, jest szczególnie istotne przy odtwarzaniu jednej brodawki. Perfekcyjnie wykonany zabieg przywraca podobieństwo obu piersi. Pigmentacja otoczki przywraca chęć do życia i poprawia stan psychiczny. Coraz więcej jest pacjentek decydujących się na pigmentację istniejącej, zdrowej otoczki sutkowej, kierujących się jedynie walorami estetycznymi. Najczęściej są to zabiegi przyciemnienia lub powiększenia okolenia brodawki. Kształty nie podlegają ogólnemu kanonowi, ustalane są indywidualnie, począwszy od koła przez owale po nieregularne aureole. Podobnie dobierane jest wysycenie i kolor barwnika. To pacjentka decyduje, czy rysunek ma być w tonacji różowej czy brązowej. Chodzi o to, aby po zabiegu czuć się dobrze i swobodnie.
Pigmentacja medyczna po chemioterapii
Rekonstrukcja brwi i rzęs stosowana jest u pacjentów po chemioterapii, oparzeniach, przeszczepach, przy asymetriach wrodzonych i pourazowych oraz w celu zmiany wielkości. Celem tego zabiegu jest optyczne przywrócenie regularnego rysunku brwi i konturu powieki w linii rzęs. Aby korektę wykonać prawidłowo, niezbędna jest znajomość proporcji i kształtu twarzy. Zakres rekonstrukcji może być całkowity, przy braku owłosienia, lub częściowy – przy konieczności uzupełnienia ubytków lub potrzebie zagęszczenia. U pacjentów po chemioterapii istotny jest czas od zakończenia leczenia. Organizm musi dojść do siebie, a liczba leukocytów we krwi musi osiągnąć minimum 2000–3000 /mm3. Coraz więcej osób decyduje się na pigmentację przed planowaną chemioterapią, co ułatwia przejście trudnego etapu leczenia. Lepszy wygląd poprawia samopoczucie.
Bielactwo i blizny
Kolejną z możliwości pigmentacji medycznej jest pigmentacja kamuflażowa. Zabieg wykonywany jest przy bielactwie, przebarwieniach i bliznach. Mimo, iż przy bielactwie efekt końcowy nie jest tak spektakularny jak przy innych wyżej opisanych, to coraz więcej pacjentów decyduje się na zabieg. Bielactwo można pigmentować tylko wtedy, gdy zmiany nie powiększają się przez dłuższy czas. Ponadto wymagana jest wyraźna różnica w kolorze między skórą zdrową a objętą bielactwem. Jeśli bielactwo występuje na dużym obszarze skóry, wykonanie zabiegu jest bardzo pracochłonne, bolesne, a niekiedy nawet niemożliwe.
Pielęgnacja po zabiegu
Po zabiegu pigmentacji medycznej ważne jest nawilżanie skóry odpowiednimi preparatami. Należy chronić miejsce poddane zabiegowi przed nadmiernym słońcem, unikać sauny i basenu. Należy dać skórze czas na regeneracje, unikać długiego moczenia, drapania, dotykania, mechanicznych otarć. Pamiętajmy, że pigment wprowadzany do naskórka przez kilka dni jest bardziej intensywny.
Mimo, że pigmentacja medyczna ma bardzo szerokie zastosowanie, są sytuacje, w których nie możemy jej wykonać. Przeciwwskazaniem są nowotwory skóry, znamiona, brodawki , alergie. Dla tego też zabieg powinien być poprzedzony wnikliwą konsultacją specjalisty i wykonany przez osobę z dużym doświadczeniem. Brak wiedzy i bezmyślna pigmentacja mogą bardzo zaszkodzić.