Czy to prawda, że to jak długo nasza skóra może byś eksponowana na promieniowanie słoneczne, zależy od naszego fototypu?
Czy to prawda, że to jak długo nasza skóra może byś eksponowana na promieniowanie słoneczne, zależy od naszego fototypu?
Tak. Długość ekspozycji na promieniowanie słoneczne, bez poparzeń skóry, jest zależna od tzw „czasu ochrony własnej”. To wewnętrzny zegar komórek, który jest inny w każdym typie skóry. Według klasyfikacji Fitzpatricka u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, w zależności od zawartej w niej ilości melaniny. Ta natomiast jest zależna od rasy i ekspozycji na promieniowanie UV. Klasyfikacja ta, oparta jest o obserwacje reakcji skórnych po ekspozycji na światło słoneczne.
Typ 1 (celtycki): blada, bardzo wrażliwa skóra, często piegi, włosy blond lub rude, oczy bardzo jasne; niebieskie/zielone. Czas ochrony własnej od 10 do 15 minut.
Typ 2 (północnoeuropejski) : jasna wrażliwa skóra, włosy blond, oczy niebieskie/ zielone. Czas ochrony własnej – 20 minut.
Typ 3 (środkowoeuropejski): średnio jasna skóra, jasno brązowe włosy i oczy. Czas ochrony własnej – 30 minit.
Typ 4 (południowoeuropejski) : ciemniejsza skóra i ciemne włosy. Czas ochrony własnej – 45 minut.
Typ 5 ( występujący u rasy żółtej i Arabów): skóra brązowa, ciemne oczy i czarne włosy. Czas ochrony własnej -60 minut.
Typ 6 (charakterystyczny dla czarnoskórych mieszkańców Afryki): ciemnobrązowa/ czarna skóra i włosy. Czas ochrony własnej 90 minut