Wypadanie włosów cz. 2
TRYCHOLOGIA – wypadanie włosów część II – rodzaje:
Mimo iż włos rośnie około 1 centymetra miesięcznie to nie ma zdolności samo regeneracji i każe uszkodzenie jakie pojawi się na włosie jest trwałe a co gorsza uszkodzenia kumulują się. Należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji i ochronie. Zdarza się, że nieprawidłowa pielęgnacja lub źle skomponowana dieta przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Niestety zdarzają się też sytuacje w których włosy zostają uszkodzone w wyniku choroby. Wyróżniamy kilka chorób owłosionej skóry głowy objawiające się nadmierną utrata włosów, często prowadzące do trwałego wyłysienia:
• Łysienie – może być wynikiem trwałego lub przejściowego wypadania włosów na obszarze całej skóry owłosionej głowy lub tylko w niektórych jej partiach. Zazwyczaj jest to schorzenie przemijające i ustępujące po usunięciu czynnika wywołującego. Do przyczyn wypadania włosów zaliczamy czynniki mechaniczne takie jak wycieranie włosów u noworodków, czy naciąganie włosów uczesaniem oraz wyrywanie włosów. Również czynniki toksyczne takie jak zatrucia talem, arsenem, rtęcią itp., prowadzą do utraty włosów. Łysienie jest też wynikiem przebiegu chorób zakaźnych takich jak dur czy kiła, grzybiczych i układowych. Leki także prowadzą do wypadania włosów, np. cytostatyki czy leki immunosupresyjne, kumaryny i heparyny oraz pochodne tiouracylu.
• Łysienie męskie androgenowe – jest to trwała utrata włosów o nieznanej etiopatogenezie u mężczyzn, wiadomo jednak że decydujące znaczenie mają czynniki genetyczne i częste współistnienie łojotoku. Występuje zazwyczaj po 40 roku życia. Leczenie jest długie i o małej skuteczności a efekty nie są spektakularne.

• Łysienie androgenowe kobiet – występuje w dwóch odmianach: zbliżonej do łysienia męskiego lub rozlanej. W pierwszej odmianie czynnikami wywołującymi są czynniki genetyczne i zaburzenia androgenowe, natomiast w przypadku odmiany rozlanej stężenie androgenów nie odgrywa kluczowej roli. Czynnikami prowokującymi mogą być detergenty w szamponach, lakiery do włosów czy też farby do włosów. Pewna rolę odgrywa również stres i zaburzenia wewnątrzwydzielnicze. Leczenie polega na odstawieniu czynników prowokujących.
• Łysienie plackowate – przejściowe lub stałe ogniska łysienia o rozmaitym kształcie i wielkości. Mogą dotyczyć również innych części ciała nie tylko owłosionej skóry głowy. Przyczyna występowania jest nieznana, ale schorzenie ma charakter zapalny. Zmiany pojawiają się nagle a sam przebieg jest rozmaity. Istnieje wyraźny związek występowania łysienia plackowatego z układem nerwowym i tłem genetycznym. Łysienie może być uogólnione i dotyczy wszystkich typów włosów, jeżeli włosy nie odrastają wówczas mamy do czynienia z łysieniem złośliwym.