Wypadanie włosów cz.1
TRYCHOLOGIA – wypadanie włosów część I – podstawy:
Włos wyrasta ze skóry właściwej z tak zwanego mieszka włosowego, w nim tkwi korzeń włosa, w którego dolnej części znajduje się cebulka a na jej końcu macierz odpowiedzialna za dostarczanie do włosa składników odżywczych, ponieważ połączona jest z włosowatymi naczyniami krwionośnymi. Z mieszkiem włosowym połączony jest również gruczoł łojowy produkujący sebum natłuszczające włos. Ponad powierzchnię skóry wyrasta trzon włosa, jest to struktura całkowicie martwa nie mająca zdolności samo regeneracji.
Każdy włos wypada co 2 do 6 lat, a na jego miejsce wyrasta nowy. Duża ilość włosów powoduje, że normalnym jest wypadanie nawet do 100 włosów dziennie bez uszczerbku na ich gęstości. W cyklu wzrostu włosa możemy wyróżnić trzy fazy: okres wzrostu włosa zwany anagenem i trwający od 2 do 6 lat. W okresie tym znajduje się zazwyczaj najwięcej włosów, a jego charakterystyczną cechą jest dobrze wykształcona opuszka – dolna część mieszka włosowego, w której znajduje się macierz. Drugim okresem wzrostu jest faza przejściowa czyli katagen. Trwa on od kilku dni do dwóch tygodni. Podczas fazy przejściowej opuszka zaczyna powoli zanikać i ulega rogowaceniu, z przesunięciem do góry, powstaje wówczas „kolba”, z której powstanie nowa opuszka. Ostatnim etapem jest okres spoczynku, noszący nazwę telogenu. Trwa on trzy do czterech miesięcy i charakteryzuje się tym, że zrogowaciały korzeń włosa leży bliżej powierzchni włosa niż to ma miejsce w anagenie.
Nasilenie wypadania włosów może być dla nas sygnałem, że nastąpiło zachwianie w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Stan włosów pozwala na diagnozę w bardzo szerokim zakresie. Ich specjalistyczna ocena pozwala w wielu przypadkach na rozpoznanie stanu zdrowia człowieka.
Nadmierne wypadanie włosów często jest następstwem – przebytej choroby ogólnoustrojowej, stresu, nerwicy, palenia papierosów i nieodpowiedniej diety (niskokalorycznej i ubogiej w białko), ale może także pojawić się wskutek stosowania niektórych leków, zbyt agresywnych zabiegów fryzjerskich, działania promieni słonecznych czy anemii. U kobiet nadmierne wypadanie włosów często występuje po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy. Nie leczone wypadanie włosów może osłabić brodawki i mieszki włosowe w sposób nieodwracalny doprowadzając do trwałego wyłysienia.

PODSUMOWUJĄC – przyczyny nadmiernego wypadania włosów:
• stosowanie niektórych leków i terapii – choroby i dolegliwości (z towarzyszącą wysoką gorączką, infekcją czy stanem zapalnym, np. grypa)
• pasożyty przewodu pokarmowego
• nieodpowiednia dieta
• chemioterapia
• zaburzenia wydzielnicze tarczycy
• zaburzona gospodarka hormonów płciowych
• niedobór mikroelementów – żelaza, cynku,
• infekcje grzybicze
• uszkodzenia mechaniczne, np. nadmierna stylizacja
• zaburzenia genetyczne